Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
25.08.2005 16:15

VAT za materiały budowlane będzie zwracany?

Sejm zajmie się prezydenckim wetem do ustawy o zwrocie VAT na materiały budowlane na dodatkowym posiedzeniu zwołanym na poniedziałek 29 sierpnia - informuje wicemarszałek Sejmu Tomasz Nałęcz.

Podziel się
Dodaj komentarz

_ fot. PAP/ Tomasz Gzell "Marszałek Cimoszewicz jest gotów zwołać posiedzenie na 29 sierpnia na godzinę 16" - mówi wicemarszałek Tomasz Nałęcz. _

Z deklaracji posłów wynika, że weto prawdopodobnie zostanie odrzucone. Potrzeba do tego 276 głosów. Prawdopodobnie zwolennicy zwrotu VAT-u uzyskają taką większość.

Marszałek podjął swoją decyzję po konsultacjach z głównymi klubami opozycji. O zwołanie dodatkowego posiedzenia apelowali m.in. PiS, LPR, PSL i SdPl.

Prezydent zawetował ustawę po apelach szefa resortu finansów Mirosława Gronicki, który wskazywał na duży ubytek dochodów w budżecie na 2006 rok, jaki może ona spowodować.

Ministerstwo Finansów wyliczyło koszt wejścia w życie ustawy na 4,5 mld - 18 mld zł. Jak powiedziała w poniedziałek PAP wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska skutek finansowy dla przyszłorocznego budżetu z tego tytułu szacowany był na 2-3 mld zł.

Jak dotąd MF nie określiło poziomu dochodów i deficytu na przyszły rok tłumacząc to niepewnością związaną m.in. ze zwrotem VAT. Rząd w poniedziałek na nieformalnym posiedzeniu ustalił jedynie limit wydatków na 221 mld zł.

Celem nowych przepisów o zwrocie VAT było złagodzenie skutków podniesienia od 1 maja 2004 roku z 7 do 22 proc. podatku na materiały budowlane dla osób budujących własny dom lub prowadzących remont.

Zgodnie z ustawą rekompensaty dotyczyły faktur wystawionych od 1 maja 2004 roku. Przepisy miały wejść w życie 1 stycznia 2006 roku, natomiast zwrot poniesionych wydatków na cele budowlane, udokumentowanych fakturami, dotyczył okresu od 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku.

Tagi: vat, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz