Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Vattenfall wycofa się z Polski?

0
Podziel się:

Koncern zmienia strategię chce się skoncentrować na Szwecji, Niemczech i Holandii.

Vattenfall wycofa się z Polski?
(PAP/EPA)

Decyzji w sprawie sprzedaży polskich aktywów szwedzkiego koncernu energetycznego Vattenfall można się spodziewać w ciągu dwóch - trzech lat - poinformował jego prezes Oystein Loseth (na zdjęciu).

Vattenfall w Polsce jest czwartym największym przedsiębiorstwem prywatnym i największym zagranicznym inwestorem na rynku energii.

W tym tygodniu koncern podał szczegóły swojej nowej strategii, która zakłada konsolidację i koncentrację na trzech spośród ośmiu krajów, w których dotychczas operował - Szwecji, Niemczech i Holandii. Nowa strategia ma zapewnić większe zyski, redukcję zadłużenia i zmniejszenie wskaźników emisji dwutlenku węgla.

_ - Szukamy możliwości, by sprzedać aktywa w kilku krajach, jednym z nich jest Polska. Na razie nie zapadły jednak żadne decyzje w tej sprawie. Myślę, że mówimy o perspektywie dwóch - trzech lat. To zależy m.in. od warunków rynkowych. Nie musimy sprzedawać, choć chcemy skonsolidować firmę i zapewnić niezbyt duży wskaźnik emisji CO2 _ - powiedział Loseth podczas czwartkowej konferencji prasowej na terenie najnowszej inwestycji koncernu - farmy wiatrowej u brytyjskich wybrzeży w pobliżu Ramsgate.

W Polsce koncern produkuje, dystrybuuje i sprzedaje ciepło oraz energię elektryczną. Jest największym producentem ciepła i siódmym pod względem wielkości producentem elektryczności w Polsce. Całkowity udział Vattenfall w polskim rynku energii wynosi 7 proc.

Nowa strategia Grupy Vattenfall, będącej własnością szwedzkiego skarbu państwa, jest efektem nacisku szwedzkiego rządu, by koncern ten poprawił swą kondycję finansową po dekadzie gwałtownej ekspansji. Strategia zakłada m.in. ograniczenie zależności od węgla na rzecz energii odnawialnej, jądrowej i gazowej. Długofalowa strategia firmy przewiduje, że w 2050 r. nie będzie w ogóle emitowała dwutlenku węgla.

Grupa Vattenfall jednym z największych producentów energii w Europie

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t46820.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rwe;i;vattenfall;musza;ustalac;cennik;z;ure,224,0,604384.html) RWE i Vattenfall muszą ustalać cennik z URE Firmy nie mogą już samodzielnie zmieniać swoich cenników dla gospodarstw domowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t75041.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pulawy;i;vattenfall;dogadaly;sie;w;sprawie;budowy;elektrowni,143,0,613263.html) Puławy i Vattenfall dogadały się w sprawie budowy elektrowni Zamiarem firm jest budowa i eksploatacja elektrowni lub elektrociepłowni o mocy powyżej 1400 MWe.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)