Notowania

opel
23.11.2009 10:15

Verheugen ostrzega przed dotowaniem Opla

Unijny komisarz ds. przemysłu: Nie chcemy, by GM wystawiał na licytację miejsca pracy w Europie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Unijny komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen ostrzegł państwa, w których są fabryki Opla, przed licytowaniem się na propozycje subwencji dla właściciela, spółki General Motors, w zamian za utrzymanie zakładów i zatrudnienia.

_ - Nie chcemy, by amerykańskie przedsiębiorstwo wystawiało na licytację miejsca pracy w Europie _ - powiedział Verheugen w programie informacyjnym _ Tagesschau _ telewizji ARD.

Skomentował w ten sposób doniesienia mediów, jakoby niektóre państwa z zakładami Opla zaproponowały GM wsparcie. Wielka Brytania miałaby oferować poręczenia kredytowe na kwotę ponad 400 mln euro, Hiszpania - 300-400 mln euro, Belgia - nawet ponad 500 mln, a Polska - ułatwienia podatkowe.

General Motors zrezygnował ze sprzedaży Opla konsorcjum kanadyjsko-austriackiego producenta części Magna oraz rosyjskiego Sbierbanku. Był to inwestor preferowany przez władze Niemiec, które oferowały mu wsparcie w postaci poręczeń i kredytów na kwotę 4,5 mld euro.
Dziś w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów gospodarki państw UE, Komisji Europejskiej i kierownictwa GMw sprawie przyszłości zakładów Opel-Vauxhall.

Także niemiecki minister gospodarki Rainer Bruederle uważa, że należy unikać wyścigu na oferty dla GM. Powiedział on w programie telewizji ARD, że GM nie może rościć sobie prawa do subwencji. _ Opel, tak jak każda niemiecka firma, ma prawo wystąpić z wnioskiem o wsparcie. Rozpatrzymy go zgodnie z przepisami i nie przesądzając z góry o wyniku _ - powiedział minister.

Dodał, że władzom zależy na utrzymaniu miejsc pracy. _ Lecz nie uważamy, by niemiecki podatnik miał wystąpić w roli szczodrego wujka. Decydujące jest to, by istniały cieszące się popytem koncepcje. O przyszłości Opla zdecyduje klient _ - powiedział minister.

* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: opel, verheugen, bruksela, gm, rosjanie, amerykanie, polska, gliwice, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz