Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Victor Orban zmieni negocjatora z KE w sprawie pożyczki finansowej

0
Podziel się:

Zmiana na stanowisku szefa zespołu negocjatorów z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym ma nastąpić 1 czerwca.

Victor Orban zmieni negocjatora z KE w sprawie pożyczki finansowej
(ec.europa.eu)

Węgierski premier Viktor Orban zapowiedział zmianę głównego negocjatora rządu z Komisją Europejską w sprawie przyznania linii kredytowej w wysokości 15 mld euro. Nie wspomniał jednak o konkretnych terminach spełnienia warunków postawionych przez KE.

Na zdjęciu Victor Orban wraz Manueeml Barroso

Zmiana na stanowisku szefa zespołu negocjatorów z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym ma nastąpić 1 czerwca. Ministra bez teki Tomasa Fellegiego zastąpi Mihaly Varga - sekretarz stanu, który kieruje obecnie Urzędem Rady Ministrów.

W cotygodniowym wystąpieniu w radiu publicznym (Magyar Radio) Orban podziękował dotychczasowemu negocjatorowi za _ osiągnięty do tej pory postęp w rozmowach _. Orban powiedział, że sam Fellegi poprosił go o zwolnienie z obowiązków, ponieważ _ spełnił swój cel doprowadzając do wznowienia negocjacji _, a teraz jego miejsce _ powinien zająć dobrze przygotowany zespół doradców ekonomicznych _.

Węgry ubiegają się o nową transzę pożyczki w wysokości 15 mld euro. Podobna pożyczka w wysokości 20 mld euro ocaliła Węgry w roku 2008 przed katastrofą gospodarczą. W listopadzie ubiegłego roku negocjacje między węgierskim rządem i przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Budapeszcie zostały jednak przerwane, po zastrzeżeniach KE dotyczących niezależności węgierskiego banku centralnego.

23 kwietnia premier Węgier Viktor Orban obiecał w Brukseli szefowi KE Jose Manuelowi Barroso wycofanie kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o banku centralnym. Na tej podstawie Komisja Europejska uznała, że Orban _ udzielił jasnych gwarancji _ dotyczących zmiany przepisów na temat niezależności banku centralnego i wyraziła gotowość wznowienia negocjacji po wywiązaniu się Węgier z podjętych zobowiązań.

Węgierski rząd przedłożył rzeczywiście do parlamentu wniosek ustawy, wycofując się z zamiaru połączenia banku centralnego (MNB) z Urzędem Nadzoru Finansowego (PSZAF).

Rząd nie zrezygnował jednak z dokooptowania członków Rady Monetarnej, wybieranych przez deputowanych parlamentu, w którym rządzący Fidesz ma większość konstytucyjną. Nie wycofał się również z ograniczenia uposażeń członków Rady i konieczności składania przez nich przysięgi na węgierską konstytucję. Nie wiadomo, kiedy deputowani będą głosować w sprawie nowelizacji kontrowersyjnej ustawy.

Czytaj więcej o sytuacji na Węgrzech w Money.pl
Węgry chcą pomocy, ale na swoich warunkach - _ Niczego nie zamierzamy zmieniać _- powiedział premier Węgier Victor Orban.
Węgry pod sąd. Komisarze nie odpuszczą Spór Brukseli z Budapesztem będzie musiał rozstrzygnąć unijny Trybunał Sprawiedliwości.
By dostać miliardy euro, szybko zmienią prawo Przeszkody uniemożliwiające wznowienie negocjacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pomocy finansowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)