Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W 2005 roku ruszą inwestycje

0
Podziel się:

Minister finansów Mirosław Gronicki spodziewa się przyspieszenia wzrostu inwestycji w 2005 roku wobec prognozowanych przez niego 6 proc. w 2004 roku. Gronicki podtrzymał prognozę wzrostu PKB w całym 2005 roku o 5,0 proc. i dodał, że z uwagi na wysoką bazę z roku 2004 wzrost w pierwszym kwartale 2005 roku może wynieść około 4 proc.

W 2005 roku ruszą inwestycje
bETrOWcB

Minister finansów Mirosław Gronicki spodziewa się przyspieszenia wzrostu inwestycji w 2005 roku wobec prognozowanych przez niego 6 proc. w 2004 roku.

"Prognozujemy przyspieszenie inwestycji w 2005 roku i spory wkład funduszy unijnych(...). Dynamika inwestycji w 2005 roku będzie wyższa niż w 2004 roku, kiedy to wyniosła około 6 proc." - powiedział w czwartek dziennikarzom Gronicki.

W środę prezes NBP Leszek Balcerowicz powiedział, że w strukturze wzrostu gospodarczego większą rolę będą odgrywać inwestycje, a mniejszą eksport netto, który był dotychczas motorem wzrostu.

bETrOWcD

Gronicki podtrzymał w czwartek prognozę wzrostu PKB w całym 2005 roku o 5,0 proc. i dodał, że z uwagi na wysoką bazę z roku 2004 wzrost w pierwszym kwartale 2005 roku może wynieść około 4 proc.

"W 2004 roku prognozujemy wzrost PKB na poziomie 5,5-5,6 proc., a w IV kwartale poniżej 5 proc., co wynika z niekorzystnej produkcji przemysłowej" - powiedział minister.

"Prognoza na 2005 to wzrost około 5 proc. PKB. (..) Jeśli wzrost w pierwszym kwartale wyniesie około 4 proc. to bym się nie zdziwił" - dodał.

Gronicki powtórzył, że w 2005 roku spodziewa się mniejszego wpływu na wzrost PKB eksportu netto, a większego czynników wewnętrznych.

bETrOWcJ

Dane o PKB w 2004 roku Główny Urząd Statystyczny poda w poniedziałek.

Gronicki spotkał się w czwartek z Radą Makroekonomiczną, której członkowie obawiają się niewystarczającego, dla utrzymania wysokiego wzrostu PKB, poziomu konsumpcji.

"W 2005 roku występuje niepewność związana z wyborami, ale na szczęście gospodarka coraz bardziej uniezależnia się od klimatów politycznych" - powiedział Krzysztof Marczewski, dyrektor w Instytucie Koniunktur i Cen.

Według niego, wzrost inwestycji w 2005 roku pozostaje pod presją spadku rentowności przedsiębiorstw i popytu, który może być niższy niż w 2004 roku.

bETrOWcK

BEZ ZAGROŻEŃ W REALIZACJI BUDŻETU

Gronicki poinformował, że nie widzi zagrożeń dla wykonania budżetu w styczniu tego roku, choć prognozy mówią o wysokim zaawansowaniu deficytu, zwłaszcza w pierwszym miesiącu roku.

"Budżet wygląda przyzwoicie w styczniu. To oznacza, że nie ma załamania w gospodarce" - powiedział minister finansów.

Słaby wzrost produkcji i sprzedaży detalicznej w grudniu nasunęły obawy, że gospodarka po silnym wzroście w pierwszych kwartałach 2004 roku, spowodowanym akcesją, traci napęd.

bETrOWcL

Jednak Gronicki podzielił tezę zaprezentowaną w środę przez członków RPP, że produkcja osłabła tylko przejściowo

"Patrząc na badania koniunktury można się z tym zgodzić" - powiedział minister.

Ministerstwo Finansów podawało niedawno, że deficyt budżetowy w I kwartale tego roku będzie znacznie wyższy od deficytu w I kwartale 2004 roku, co wynika przede wszystkim z płatności wobec Unii Europejskiej.

Styczniowa składka do budżetu UE wynosi 5 proc. deficytu przewidzianego na cały rok, czyli 1,8 mld zł. Rynek oczekuje, że ze względu na płatności do UE deficyt w styczniu wyniesie 18-20 proc. rocznego planu.

bETrOWcM

Gronicki powtórzył też, że na koniec 2004 roku dług publiczny wg polskiej metodologii osiągnął poziom 50,5 proc., wobec 51,4 proc. na koniec 2003 roku.

MF SPOKOJNY O CPI PRZYNAJMNIEJ PRZEZ 1,5 ROKU

Według ministra finansów, co najmniej przez 1,5 roku nie wystąpią zagrożenia inflacyjne, a inflacja w pierwszym kwartale wyniesie średnio 4,5 proc. rdr.

"Przynajmniej w okresie 1,5 roku nie będzie zagrożeń inflacyjnych. Nic się nie zmienia w prognozach inflacji na pierwszy kwartał. Mocny złoty ma przełożenie na inflację z opóźnieniem, a ceny hurtowe produktów rolnych idą w dół, co również przełoży się na dynamikę inflacji. Ścieżka jest aktualna, a może być nawet bardziej optymistyczna. Wszystko zależy od tego co się będzie działo z kursem i jak będzie wyglądała polityka pieniężna" - powiedział Gronicki.

"Presji inflacyjnej, patrząc na gospodarkę, raczej nie ma" - dodał.

Minister potwierdził, że prognoza średniej inflacji rocznej w pierwszym kwartale 2005 roku to 4,5 proc.

W grudniu 2004 roku ceny konsumpcyjne wzrosły rdr o 4,4 proc.

bETrOWde
inwestycje
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)