Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W 2014 roku czeka nas seria podwyżek. Sprawdź, co podrożeje

0
Podziel się

Zmienią się stawki akcyzy na papierosy i alkohol. Musimy się też liczyć, ze zmianami rachunków za gaz i energię elektryczną.

W 2014 roku czeka nas seria podwyżek. Sprawdź, co podrożeje
(Bartosz Krupa/East News)
bErwJXbF

1 stycznia 2014 r. wejdzie w życie podwyżka akcyzy na papierosy i mocne alkohole, choć wyższe ceny w sklepach zobaczymy nieco później. Po Nowym Roku potanieje prąd, ale podrożeje gaz.

Podwyżkę akcyzy zaplanowano w tzw. ustawie okołobudżetowej na 2014 r. Przewiduje ona 15 proc. wzrost podatku na wyroby spirytusowe. Zdaniem resortu finansów zmiana stawki może skutkować podwyżką ceny butelki o 1-1,5 zł na butelce wódki, niemniej o ostatecznej skali podwyżki zadecydują producenci.

Biuro prasowe MF wyjaśniło, że wzrost stawki akcyzy na wyroby spirytusowe nie wiąże się ze zmianą obowiązującego wzoru znaku akcyzy, czyli banderoli naklejanej na butelki. Ponadto przepisy nie określają ustawowego terminu do kiedy wyroby spirytusowe oznaczone znakami akcyzy muszą być sprzedane. Oznacza to, że alkohol z wyższą akcyzą możemy zobaczyć na półkach sklepowych dopiero, gdy sprzedane zostaną trunki wyprodukowane i opodatkowane stawką obowiązującą do końca 2013 r.

bErwJXbH

Ministerstwo wskazało, że stawka akcyzy na alkohol etylowy nie była w Polsce zmieniana od 1 stycznia 2009 r., kiedy to podniesiono ją o 9 proc. Tymczasem inflacja od tamtej pory wyniosła prawie 15 proc. co, - zdaniem MF - oznacza spadek realnego obciążenia podatkowego napojów spirytusowych w ciągu tego okresu. _ Wielkość proponowanej w ustawie okołobudżetowej podwyżki jest zatem równa realnemu spadkowi obciążeń _ - poinformowano. Zmiana ma dać budżetowi dodatkowe ok. 780 mln zł.

Według MF argumentem za podwyższeniem akcyzy na alkohol jest także realizacja ciążących na administracji państwa działań zmierzających m.in. do wychowania w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Rosnące ceny wpływają bowiem na zachowania konsumentów, mogą zachęcić do ograniczenia spożycia lub całkowitej rezygnacji z zakupu alkoholu.

Podobny mechanizm dotyczy także wyrobów tytoniowych, choć w tym przypadku jako główny powód podwyżki wskazywano wymogi unijne. Zgodnie z regulacjami UE do 2018 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wynieść docelowo 60 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów dopuszczonych do konsumpcji, nie mniej niż 90 euro na 1000 sztuk.

Ustawa okołobudżetowa przewiduje, że 1 stycznia 2014 r. akcyza na wyroby tytoniowe wzrośnie o 5 proc., co może przynieść budżetowi ok. 345 mln zł dodatkowych wpływów w skali roku.

bErwJXbN

_ Podwyżki te oprócz zabezpieczenia wpływów budżetowych stanowiących ważną pozycję dochodów budżetowych, są również ukierunkowane na ograniczanie dostępności do wyrobów tytoniowych, a tym samym ich konsumpcji jako sposobu realizacji celów zdrowotnych, o czym stanowią wytyczne Ramowej Konwencji WHO o Ograniczeniu Użycia Tytoniu i ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami użycia tytoniu i wyrobów tytoniowych _ - poinformowało MF.

Biuro prasowe MF wyjaśniło, że do końca lutego mogą być sprzedawane papierosy ze starymi znakami akcyzy i opodatkowane stawką obowiązującą do końca 2013 r. Najpóźniej 1 marca 2014 r. w sklepach i kioskach muszą znaleźć się papierosy z nowymi banderolami i opodatkowane wyższą akcyzą.

Tanieje prąd, ale drożeje gaz

Urząd Regulacji Energii wyjaśnił, że same ceny energii elektrycznej zostaną obniżone o 6 procent, wzrastają natomiast opłaty za dystrybucję, co przełoży się na średni spadek naszych rachunków o 2,5 procent. Natomiast za gaz będziemy płacić średnio o 1,5 proc. więcej niż do tej pory.Na decyzję URE w sprawie cen prądu wpłynęła głównie sytuacja na rynku hurtowym, gdzie już od jakiegoś czasu ceny te utrzymują się na dosyć niskim poziomie - wyjaśnia rzeczniczka Urzędu Agnieszka Głośniewska.

Od dziś (1.01.) wzrosną za to nasze rachunki za gaz, ale jak podkreśla Agnieszka Głośniewska podwyżka będzie niewielka.

bErwJXbO

Rachunki dla odbiorców indywidualnych, którzy korzystają z gazu do przygotowania posiłków wzrosną średnio o blisko złoty miesięcznie. Klienci, którzy używają gazu do przygotowania posiłków i podgrzania wody zapłacą średnio miesięcznie więcej o 3-4 złote więcej. Osoby, które ogrzewają mieszkania gazem zapłacą średnio o blisko 19 złotych miesięcznie więcej.

Obniżki cen prądu będą obowiązywały w całym 2014 roku, natomiast podwyżka cen gazu do końca lipca.

Konsumenci jednak w dobrych nastrojach

Konsumenci ankietowani przez Narodowy Bank Polski w połowie grudnia przewidują, że w kolejnych dwunastu miesiącach ceny będą rosły nieco wolniej niż dotychczas, w tempie 0,7 proc. - poinformował w komunikacie NBP.

Od kwietnia 2013 r. oczekiwania inflacyjne Polaków pozostają na niskim poziomie, tj. poniżej dolnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.)

bErwJXbP

_ Wyniki kwantyfikacji danych uzyskanych z sondażu przeprowadzonego w połowie grudnia wskazują, że przewidywany przez respondentów średni wskaźnik inflacji konsumenckiej w kolejnych 12 miesiącach wyniesie 0,7 proc. Podobnie wskazywano w poprzednim miesiącu _ - poinformował NBP.

W październiku wskaźnik ten określono na poziomie 0,9 proc. Zgodnie z raportem banku centralnego w grudniowym sondażu nieznacznie zmieniła się struktura odpowiedzi na pytanie ankietowe. Zmalał odsetek respondentów, którzy uważają, że w perspektywie 12 miesięcy ceny będą rosły szybciej niż dotychczas - uważa tak 13 proc. ankietowanych, podczas gdy miesiąc wcześniej sądziło tak 14,1 proc.

Ponad połowa osób - 52,7 proc. (przed miesiącem 51 proc.) - wskazało, że ceny będą rosły w tym samym tempie, a 19,4 proc. - że będą rosły wolniej (w listopadzie uważało tak 18,2 proc.). Zmiany cen nie oczekuje 4,6 proc. pytanych (6,7 proc. przed miesiącem), a 0,3 proc. uważa, że będą niższe (w poprzednim badaniu 0,1 proc.).

Narodowy Bank Polski zaznaczył, że regularnie bada oczekiwania inflacyjne nie tylko osób prywatnych, ale także przedsiębiorców, analityków finansowych i zawodowych prognostów. Są one jednym z punktów odniesienia przy podejmowaniu decyzji z zakresu polityki pieniężnej.

bErwJXbQ

Czytaj więcej w Money.pl

bErwJXci
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)