Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W 8 lat wzrośnie prawie o 100 procent

0
Podziel się:

Udział energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł do 2019 roku ma wynieść 16, 78 procent.

W 8 lat wzrośnie prawie o 100 procent
bFdFtABN

Udział energii elektrycznej, wytworzonej z odnawialnych źródeł będzie rósł z 8,85 procent w 2011 roku do 16,78 procent w 2019 roku - wynika z przyjętego przez rząd raportu, autorstwa resortu gospodarki.

Raport MG przewiduje działania zmierzające do zwiększania zużycia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (OZE), w tym wydawanie tzw. zielonych certyfikatów, zwolnienie z akcyzy energii wytworzonej w OZE, a także wsparcie ze środków unijnych.

Centrum Informacyjne Rządu wyjaśniło w komunikacie, że nadal będzie obowiązek zakupu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych przez zakłady energetyczne po cenie ustalonej przez Urząd Regulacji Energetyki. - _ Przewidziano również kontynuowanie wsparcia ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej _ - dodano.

bFdFtABP

W raporcie wskazano nowe działania, które mają przyczynić się do wzrostu udziału energii, wytworzonej ze źródeł odnawialnych, w jej ogólnym zużyciu. _ - Chodzi głównie o skierowanie większego, systemowego wsparcia na rozwój sektora energetyki odnawialnej. Działania podejmowane na rzecz wzrostu produkcji energii ze źródeł odnawialnych będą wymagały wprowadzenia w regulacjach prawnych wielu zmian dotyczących m.in.: definicji, celów i niezbędnych środków do ich osiągnięcia, zasad obliczania udziału energii z OZE, procedur administracyjnych, przepisów i kodeksów, gwarancji pochodzenia energii elektrycznej z OZE oraz sprawozdawczości _ - napisano w komunikacie.

Z raportu wynika, że będą opracowane nowe zasady wsparcia dla producentów energii ze źródeł odnawialnych. Będzie ono zależeć od nośnika, zainstalowanej mocy urządzeń wytwarzających energię oraz daty włączenia do eksploatacji lub modernizacji. Szczegółowe rozwiązania mają być zawarte w ustawie o energii ze źródeł odnawialnych, którą rząd chce się zająć w drugim kwartale 2011 roku.

W pierwszej połowie roku rząd ma również pracować nad ustawą o korytarzach przesyłowych, która miałaby przyspieszyć rozwój infrastruktury sieciowej na potrzeby przesyłu energii elektrycznej, w tym energii pochodzącej z OZE. W planach są też regulacje ułatwiające dostęp do sieci wytwórcom energii ze źródeł odnawialnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t46820.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/elektrownie;domagaja;sie;zwrotu;akcyzy,10,0,809226.html) Elektrownie domagają się zwrotu akcyzy Chodzi o 6,5 mld zł. Do końca ubiegłego roku elektrownie złożyły 733 wnioski o zwrot tego podatku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t83943.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zabraknie;pradu;zuzycie;urosnie;o;44;proc;,203,0,761547.html) Zabraknie prądu? Zużycie urośnie o 44 proc. Do roku 2020 Europa będzie potrzebowała około 25 GW dodatkowej mocy rocznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t38075.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;polsce;ceny;energii;rosna;najszybciej;w;unii,219,0,626395.html) W Polsce ceny energii rosną najszybciej w Unii W latach 2008-2009 ceny w Polsce wzrosły o 17,9 proc., a w UE spadły średnio o 1,5 procent.
bFdFtACq
kraj
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)