Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Brukseli dziś o pakiecie klimatycznym

0
Podziel się:

Dowgielewicz: Uzyskaliśmy poparcie dla polskich postulatów finansowania walki ze zmianami klimatycznymi.

W Brukseli dziś o pakiecie klimatycznym
(PAP/Radek Pietruszka)

aktualizacja 12.40

Kraje Unii porozumiały się w sprawie dofinansowania projektów energetycznych. Chodzi o wsparcie w wysokości 5 miliardów euro. **To część wartego 400 mld euro, planu mającego pobudzić europejskie gospodarki.Na ratowanie największych gospodarek na świecie przeznaczono blisko 3,5 bln euro.

Szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz ogłosił dziś w Brukseli, że Polska uzyskała poparcie dla swoich postulatów ws. finansowego udziału UE w walce ze zmianami klimatycznymi na świecie.

Polska delegacja zorganizowała spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej, czeskiego przewodnictwa, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii.Szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz powiedział, że w gronie czołowych unijnych uczestników światowych negocjacji klimatycznych Polska zagwarantowała sobie, że decyzje, jak i w jakiej wysokości wesprzeć kraje rozwijające się, przywódcy UE podejmą na kolejnych szczytach UE.

Według szacunków Komisji Europejskiej do roku 2020 niezbędne inwestycje w krajach rozwijających się przekroczą 90 mld euro rocznie, a na całym świecie - 175 mld euro. Udział unijny szacowany jest na 20-40 mld euro.

_ Wczoraj w Brukseli osiągnięto porozumienie _w sprawie dofinansowania projektów energetycznych wartych 5 mld euro. _ _Dotychczas największym sprzeciw wobec planu zgłaszały Niemcy, które jako główny płatnik do unijnej kasy mają dołożyć najwięcej - ponad 1 mld euro na sfinansowanie planu.

ZOBACZ TAKŻE:

Nabucco wraca na listę antykryzysowych" inwestycji UEChodzi o zaproponowany przez Komisję Europejską plan pobudzania gospodarki przez dofinansowanie projektów z budżetu UE.

Zdecydowana większość planu to projekty energetyczne, na które KE chce wydać 3,9 mld euro,Projekty dotyczące Polski zostaną zasilone ok. 500 mln euro. Oprócz 180 mln euro dla elektrowni w Bełchatowie oraz 80 mln euro dla terminalu gazowego LNG w Świnoujściu, przewidziane jest wsparcie dla rozwoju internetu szerokopasmowego na wsi. Po zapłaceniu polskiej składki na sfinansowanie projektów, Polska zyska 330 mln euro netto.

Raport Money.pl
*Gospodarki UE kurczą się. Polska jednym z wyjątków * Produkcja przemysłowa w całej Unii Europejskiej skurczyła się w minionym roku o 11,5 proc. PKB państw Wspólnoty spadło w tym czasie o 1,3 proc., podobnie wzrosło bezrobocie. Polska należy do grupki państw, w których w tym czasie produkt krajowy rósł, a bezrobocie spadło.

Czy wzrośnie pomoc dla krajów spoza strefy euro?

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso zaproponował podwojenie unijnej puli pomocy finansowej dla krajów pozostających poza strefą euro. Chodzi o Łotwę, Węgry i Rumunię.

_ _

Propozycja, by podnieść ten limit z obecnych 25 do 50 mld euro, nie spotkała się jednak z natychmiastową aprobatą szefów państw i rządów _ 27 _. Obecnie pula wynosi 25 mld euro, po zwiększeniu w grudniu z 12 mld.

Odpowiednią kwotę UE pożycza na rynku finansowym i obejmuje swoimi gwarancjami. Korzyść z zastosowania unijnego mechanizmu jest taka, że UE jako całość ma o wiele lepsze notowania na rynkach niż dotknięte kryzysem kraje, więc łatwiej jest uzyskać dogodne warunki kredytu. Oczywiście pomoc - wraz z odsetkami - podlega zwrotowi.

Na pobudzenie gospodarek na świecie przeznaczono już blisko 3,5 bln euro

W[

]( # ) 2008 roku w porównaniu z poprzednim, w UE,

w USA, w Chinach, Indiach oraz w Rosji wzrost PKB wyraźnie wyhamował. W Japonii gospodarka w ubiegłym roku skurczyła się o 0,3 pkt _ proc. kliknij obrazek obok _

W tym roku w UE, w USA, Rosji, Japonii prognozuje się wyraźne skurczenie PKB. W Chinach i Indiach gospodarka co prawda się nie skurczy, ale przewiduje się kilkuprocentowe spowolnienie.

[

]( # )

Oprócz UE i Rosji w wyżej wymienionych krajach wyraźnie wzrosło bezrobocie. Najwięcej bezrobotnych przybyło w USA. _ kliknij obrazek obok _

| Na ratowanie największych gospodarek przeznaczono blisko 3,5 bln euro |
| --- |
| Państwa Unii Europejskiej na pobudzenie swoich gospodarek i ratowanie systemu finansowego przeznaczyły już 1 bln 690 mld euro. Plan KE przewiduje wpompowanie kolejnych 400 mld euro. Wart blisko 800 mld dolarów pakiet stymulacyjny ma uchronić USA przed skutkami największego od dziesięcioleci kryzysu gospodarczego i przyczynić się do utworzenia 3,5 miliona miejsc pracy. Jesienią ubiegłego roku, w ramach planu Poulsona, Amerykanie wpompowali w instytucje finansowe 700 mld dolarów. (w sumie ok.1 bln 103 mld euro) Rosyjskie władze przeznaczą w tym roku 1,5 biliona rubli (ok. 45 mld dol.) na walkę z kryzysem. Wcześniej na ratowanie systemu finansowego Rosjanie przeznaczyli 200 mld dolarów. ( w sumie ok.180 mld euro) Spośród blisko 600 miliardów dolarów zadeklarowanych w pakiecie gospodarczym przez władze Chin, większość ma zostać przeznaczonych przede wszystkim na rozwój infrastrukturalny, obszarów wiejskich i zwiększenie pomocy socjalnej dla najbiedniejszych. Niewielka część środków
zostanie skierowana na inwestycje w nowoczesne technologie. (ok. 440 mld euro) W ubiegłym roku na stymulowanie sektora finansowego Japonia przeznaczyła blisko 50 mld dolarów. W tym roku parlament Japonii przyjął drugi pakiet antykryzysowy na 54 mld dolarów. ( w sumie ok. 76,5 mld euro) *Indie * uruchomiły plan mającego pobudzić konsumpcję i wzrost gospodarczy. Wartość pakietu to 4 mld dolarów. (ok. 3 mld euro) |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)