Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Brukseli osiągnęliśmy swoje cele

0
Podziel się:

Dostaniemy 330 mln euro na inwestycje. Unia wyłoży 600 mln na Partnerstwo Wschodnie.

W Brukseli osiągnęliśmy swoje cele
(PAP/Radek Pietruszka)

aktualizacja 18:20

PrezydentLech Kaczyńskipodkreślił, że Polska otrzyma 300 milionów euro z unijnego budżetu na projekty energetyczne - to już ostateczna decyzja. Podjęli ją europejscy liderzy zatwierdzając 5 miliardów euro na inwestycje w energetyce w ramach planu antykryzysowego.

Prezydent podkreślił, że przywódcy państw UE zgodzili się na przeznaczenie dodatkowych pieniędzy - 600 mln euro - na zainicjowane przez Polskę Partnerstwo Wschodnie.

Lech Kaczyński dodał, że przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso był przychylnie nastawiony do naszych postulatów, a atmosfera obrad była bardzo dobra.

PremierDonald Tuskpowiedział, że polska delegacja osiągnęła swe cele dzięki ciężkiej pracy urzędników i dyplomatów których, zdaniem premiera, można porównać do najlepszych w Europie. Premier zwrócił uwagę, że Polsce udało się przekonać partnerów do swego stanowiska w dziedzinie walki ze zmianami klimatycznymi i bezpieczeństwa energetycznego. Zdaniem Tuska, nasz kraj tak formułuje swe cele, że są zgodne z interesem całej Unii.

Unijni ministrowie finansów podjęli decyzję o podwojeniu środków Międzynarodowego Funduszu Walutowego na pomoc krajom dotkniętym przez kryzys gospodarczy. Unia Europejska dołoży od 75 do 100 miliardów dolarów do puli środków Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Polski wkład ma wynieść około półtora miliarda dolarów. Minister finansów Jacek Rostowski wyjaśnił, że będą to pieniądze dla krajów z naszego regionu, którym mogą grozić kłopoty finansowe.

Cała kwota, o którą zostaną zwiększone środki Międzynarodowego Funduszu Walutowego na ten cel to 250 miliardów dolarów. Łącznie będą one wynosić 500 miliardów. Skorzysta na tym między innymi Ukraina, Łotwa czy Węgry, które już bardzo mocno dotknął kryzys.

Eksperci zajmujący się rynkiem energii pozytywnie oceniają korzyści, które wypracowała polska delegacja podczas unijnego szczytu w Brukseli.

Raport Money.pl
*Gospodarki UE kurczą się. Polska jednym z wyjątków * Produkcja przemysłowa w całej Unii Europejskiej skurczyła się w minionym roku o 11,5 proc. PKB państw Wspólnoty spadło w tym czasie o 1,3 proc., podobnie wzrosło bezrobocie. Polska należy do grupki państw, w których w tym czasie produkt krajowy rósł, a bezrobocie spadło. Czytaj w Money.pl

Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego uważa, że jeśli dobrze wykorzystamy przyznane środki, może to znacznie poprawić nasze bezpieczeństwo energetyczne.

Tomasz Chmal podkreśla, że przeznaczenie dużych kwot na projekty energetyczne w niepewnym finansowo czasie świadczy o poważnym traktowaniu problemu przez Unię

Budowę instalacji wychwytywania i składowania dwutlenku węgla planuje elektrownia w Bełchatowie, która na ten cel uzyskała 180 milionów euro. Ponadto na unijne wsparcie mogą liczyć inwestycje związane z budową interkonektorów łączących nasz system energetyczny z unijnym, a także gazoport w Świnoujściu - tu w grę wchodzi kwota 80 milionów euro. Łącznie na programy energetyczne Unia przeznaczy 5 miliardów euro.

Około 18. Lech Kaczyński i Donald Tusk wrócili do Polski. Na pokładzie jednego samolotu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)