Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
05.07.2005 10:27

W. Brytania planuje znaczące zmniejszenie liczby wojsk w Iraku

Brytyjski resort obrony opracował plan wycofania w ciągu półtora roku "znaczącej" liczby żołnierzy z Iraku oraz rozmieszczenia wojsk w Afganistanie - informuje we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Podziel się
Dodaj komentarz

Według gazety, planowane działania byłyby "największym operacyjnym przewrotem" w brytyjskiej strategii wojskowej po wojnie w Iraku.

Pierwszy etap operacji miałby rozpocząć się już jesienią, wraz z przekazaniem Irakijczykom odpowiedzialności za bezpieczeństwo w co najmniej dwóch południowych prowincjach Iraku, gdzie większość stanowią szyici.

Najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada zmniejszenie liczebności kontyngentu z obecnych 8,5 tys. do 4-5 tys. w kwietniu przyszłego roku. W pierwszym kwartale 2007 roku brytyjski kontyngent liczyłby już tylko tysiąc osób - doradców i personelu szkoleniowego.

Według "Financial Times", równocześnie z planami dotyczącymi ograniczenia kontyngentu brytyjskiego w Iraku, byłby realizowany plan rozmieszczenia do końca przyszłego roku trzech tysięcy żołnierzy w Afganistanie.

Dziennik cytuje wypowiedź ministra obrony Johna Reida, który w wywiadzie dla radia BBC4 ocenił, że irackie siły "w ciągu roku" mogłyby rozpocząć przejmowanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo w Iraku.

Tagi: irak, wielka brytania, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz