Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chiny
24.10.2012 13:01

W Chinach codziennie znika 250 wiosek

Według oficjalnych danych w 2000 roku było w Chinach 3,6 mln tradycyjnych wsi. Do roku 2010 liczba ta zmalała do 2,7 mln.

Podziel się
Dodaj komentarz
(oliverlaumann/CC/Flickr)

Szybki rozwój gospodarczy i gwałtowna urbanizacja w Chinach sprawiają, że z mapy tego kraju znika każdego dnia średnio 250 tradycyjnych wiosek - oblicza pisarz i prezes Chińskiego Stowarzyszenia Literatury i Sztuki Ludowej Feng Jicai.

Według oficjalnych danych w 2000 roku było w Chinach 3,6 mln tradycyjnych wsi. Do roku 2010 liczba ta zmalała do 2,7 mln, co oznacza, że rocznie przestawało istnieć średnio 90 tys. takich wiosek.

Zdaniem Fenga, który wielokrotnie apelował w mediach o prawną ochronę tradycyjnych miejscowości, wiele z ginących wiosek posiada nieocenioną wartość historyczną i kulturalną. _ Niezależnie od ich rozmiaru i wartości rynkowej, tradycyjne wioski należą do najcenniejszych obiektów chińskiego dziedzictwa kulturowego _ - ocenił pisarz w rozmowie z agencją Xinhua.

Jak podkreślił, ich historia zostaje bezpowrotnie utracona, gdyż najczęściej nie jest nigdzie zapisana, lecz funkcjonuje niemal wyłącznie w pamięci mieszkańców i ustnych opowieściach przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

_ - Najbardziej przerażające nie są same liczby, lecz fakt, że wioski te znikają, a my nawet o tym nie wiemy. Nigdy nie zrobiliśmy spisu zabytkowych wiosek _ - powiedział Feng w wywiadzie dla portalu Souhu.

Ochrona tradycyjnych wiosek jest w Chinach wyjątkowo trudna z powodu olbrzymiej i stale rosnącej dysproporcji w zarobkach i poziomie życia między rozwiniętymi miastami a zacofanymi terenami wiejskimi. Pragnienie odnalezienia lepszego życia w bogatych metropoliach skłania młodych ludzi do ucieczki z rodzinnych wsi. Często zabierają oni ze sobą rodziny. W efekcie w kraju pojawia się coraz więcej wymarłych lub wyludnionych wiosek.

Według danych z opublikowanego w sierpniu raportu Chińskiej Akademii Nauk Społecznych w chińskich miastach zarabia się średnio ponad 5 razy więcej niż na wsiach. Różnica ta jest o 26 proc. większa niż 15 lat temu. Pod koniec ubiegłego roku wskaźnik urbanizacji po raz pierwszy w historii przekroczył w Chinach 50 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiński gigant chce wejść na polski rynek Jeden z największych koncernów budowlanych na świecie zaczynał w Azji i Afryca. - _ Uważamy, że to dobry moment, by wejść na rynek europejski _ - powiedział Wang Xiaoguang, wiceprezes CCCC International.
Dalajlama jest inspiracją dla samobójców? W ciągu ostatnich dwóch lat w Chinach podpaliły się już dziesiątki osób.
Będzie wojna o wyspy? Kolejny pokaz siły Chińska marynarka wojenna przeprowadza ćwiczenia na Morzu Wschodniochińskim.
Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz