Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Chinach kryzys. Cierpią deweloperzy

0
Podziel się:

Chińczycy coraz rzadziej decydują się na zakup własnych mieszkań. Uważają, że nieruchomości są za drogie.

W Chinach kryzys. Cierpią deweloperzy
(ernop/CC/Flickr)

Chińczycy coraz rzadziej decydują się na zakup własnych mieszkań. Uważają, że nieruchomości są za drogie - tylko 18 procent widzi jeszcze miejsce na podwyżki cen. Z dużych zakupów najchętniej wybierają kupno samochodu.

Prawie 70 proc. Chińczyków uważa, że cena mieszkań jest za wysoka - to wynik raportu Chińskiego Banku Centralnego, przeprowadzonego w pierwszym kwartale tego roku. Sondaż obejmował 20 tys. klientów bankowych z 50 miast i dotyczył ich opinii na temat cen towarów, wysokości dochodów, planowanych oszczędności oraz inwestycji.

Najwięcej obaw i krytycznych uwag dotyczyło rynku mieszkaniowego. Tylko niecałe 18 proc. badanych uważa, że ceny mieszkań mogą jeszcze wzrosnąć.

Z analizy raportu wynika, że mieszkańcy o wysokich dochodach (powyżej 50 tys. juanów; 1 juan to około 0,5 zł) nie inwestują w rynek nieruchomości. Decyzje o kupnie własnego mieszkania podjęło tylko 14 proc. badanych. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w wielkich miastach - w Szanghaju i Pekinie na taki zakup zdecydowało się tylko 9 proc. ankietowanych.

W chińskich bankach oprocentowanie jest dość niskie (poniżej 6 proc.) i nie nadąża za wzrostem indeksu cen towarów i usług. Mimo tego ponad 82 proc. Chińczyków woli oszczędzać w banku. Co więcej, 47 proc. wybiera najprostszy depozyt bankowy, a tylko 36 proc. inwestuje w papiery wartościowe i fundusze inwestycyjne.

Z dużych inwestycji rodzinnych największym zainteresowaniem cieszy się zakup samochodów (prawie 15 proc.) - jest to najwyższy wskaźnik od 1999 roku.

Z raportu wynika również, że ponad połowa mieszkańców ocenia, że ich zarobki wzrosły w porównaniu z rokiem poprzednim, a około 70 proc. badanych jest przekonanych o bezpieczeństwie swego miejsca pracy.

Niekorzystna sytuacja jest również na rynku luksusowych apartamentowców, który bardzo dynamicznie rozwijał się do 2008 roku. Jak ogłoszono podczas spotkania chińskiego związku developerów z amerykańską firmą konsultingową World Executive Group, coraz trudniej znaleźć nabywców na najdroższe lokalizacje w prestiżowych wieżowcach Kantonu i Szanghaju. Oprócz niesprzyjającej koniunktury finansowej, bogaci ludzie niechętnie kupują luksusowe apartamenty w centrum wielkich miast, gdzie jest duże zanieczyszczenie powietrza, hałas i wiele innych problemów związanych z życiem wielkomiejskim.

Czytaj więcej o problemach Chin
Uwięzili 21 rybaków. Bo mówią, że to ich wyspa Wietnamczyków aresztowali Chińczycy na wodach wokół spornych wysp Morza Południowochińskiego.
Chińczycy wyślą w kosmos kobiety? Między czerwcem a sierpniem statek Shenzhou (Boski Statek) z trzema astronautami na pokładzie podejmie próbę połączenia z modułem Tiangong-1.
Grozi powtórką z chińskiej rewolucji kulturalnej Premier Chin Wen Jiabao oświadczył, że kraj i rządząca nim partia komunistyczna potrzebują pilnych reform politycznych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)