Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Chinach wciąż trzęsie się ziemia. Setki ofiar

0
Podziel się:

Na miejscu trwa akcja ratownicza. Dostęp ratowników na miejsce jest utrudniony przez liczne osunięcia ziemi i przerwane drogi.

W Chinach wciąż trzęsie się ziemia. Setki ofiar
(EPA/USGS/PAP)

Setki ludzi zginęły lub odniosły obrażenia w środkowo-zachodnich Chinach, gdy silne trzęsienie ziemi nawiedziło prowincję Syczuan - podały chińskie służby sejsmologiczne. Wciąż odczuwalne są wstrząsy wtórne.

[Aktualizacja: godzina 16.45]

Co najmniej 156 zabitych i ponad 5,5 tys. rannych - to najnowszy, tragiczny bilans trzęsienia ziemi w Syczuanie, w środkowo-zachodnich Chinach. Na miejscu trwa akcja ratownicza. Dostęp ratowników na miejsce jest utrudniony przez liczne osunięcia ziemi i przerwane drogi. Na obszarze najbardziej dotkniętym przez trzęsienie nie działa lub zakłócona jest łączność telefoniczna.

Według chińskich mediów, w miejscowości Lushan zawaliło się 99 procent budynków. W powiecie o tej samej nazwie, gdzie znajdowało się epicentrum trzęsienia, co najmniej 120 tys. osób straciło dach nad głową. W akcji ratowniczej bierze udział ponad 6 tys. żołnierzy i policjantów. Do pomocy ratownikom skierowano posiłki z całego kraju, w tym ok. 7,5 tys. żołnierzy oraz 10 samolotów. Ministerstwo spraw obywatelskich przesłało do Syczuanu pomoc, m.in. 30 tys. namiotów i 50 tys. koców. Do miasta Ya'an, położonego w pobliżu epicentrum, poleciał premier Li Kegiang_ _, który osobiście nadzoruje akcję poszukiwawczą.

Wstrząsowi głównemu wciąż towarzyszą wstrząsy wtórne. Naliczono ich ponad 260, z czego 35 miało siłę ponad sześć stopni.

Ognisko trzęsienia ziemi znajdowało się w okolicy 1,5-milionowego miasta Ya'an, na głębokości około 13 kilometrów. Wstrząsy, które pojawiły się w krótko po godz. 8 czasu miejscowego (godz. 2 w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego), były odczuwalne w oddalonej o ok. 140 kilometrów od Ya'an stolicy prowincji, Chengdu, i w sąsiednich prowincjach.

Pod gruzami zawalonego uniwersytetu w Ya'an są uwięzieni studenci - podał portal informacyjny sina.com. Mieszkaniec 13-kondygnacyjnego wieżowca w Chengdu mówił, że budynek trząsł się przez ok. 20 sekund; z sąsiednich budynków spadały dachówki.

Trzęsienie ziemi o takiej sile jest już uważane za bardzo poważne i potrafi wyrządzić duże zniszczenia. Wstrząsy odczuwalne były też w sąsiadujących z Syczuanem regionach. W maju 2008 roku w trzęsieniu ziemi o sile 7,9 st. w tej samej prowincji zginęło ponad 90 tys. ludzi.

Czytaj więcej o sytuacji w Chinach w Money.pl
Chiny podpiszą układ o wolnym handlu. Z kim? Większość najważniejszych problemów dotyczących umowy została już rozwiązana.
Chińska gospodarka zwalnia. Czym to grozi? Jest to drugi, największy rynek świata. Tymczasem swoje prognozy tnie Bank Światowy oraz JP Morgan.
Chiny handlują w Arktyce. Liczą na bogactwa... Celem umowy podpisanej w Pekinie jest obniżenie ceł i wsparcie eksportu między zamieszkaną przez 320 tys. ludzi wyspą a liczącymi ponad miliard ludności Chinami
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)