Notowania

powódź 2010
11.08.2010 17:19

W Elektrowni Turów ruszył blok wyłączony po powodzi

Obecnie w elektrowni pracują trzy bloki, a na uruchomienie czekają kolejne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Michał Szypki)

Dzięki wznowieniu wydobycia węgla i przyjmowania odpadów paleniskowych przez kopalnię w Turowie, rozpoczął pracę pierwszy z pięciu wyłączonych bloków PGE Elektrowni Turów - powiedziała Joanna Zając z PGE. Bloki wyłączono w sobotę.

_ - Obecnie w elektrowni pracują 3 bloki o łącznej mocy 731 MW, a na uruchomienie czekają kolejne. Ubytek produkcji energii, związany z ograniczeniem pracy PGE Elektrownia Turów, jest nadal uzupełniany przez bloki energetyczne w elektrowniach PGE w Bełchatowie, Opolu i Dolnej Odrze _ - dodała Zając.

Zarząd elektrowni opracował harmonogram budowy tymczasowej zapory zbiornika Niedów na rzece Witka, która została uszkodzona w wyniku fali powodziowej, głównie ze strony Czech. Zalany w sobotę zbiornik jest głównym ujęciem m.in. wody chłodzącej dla Elektrowni Turów. Z kolei pobliska kopalnia - także zalana w weekend inną falą powodziową - dostarcza elektrowni węgla. Na skutek zagrożonych dostaw węgla i odbioru popiołu wyłączono w elektrowni 5 bloków energetycznych.

_ - Przywrócono pracę układów odpopielania i nawęglania, jest także wystarczająco dużo wody potrzebnej do chłodzenia _ - powiedział prezes należącej do PGE Elektrowni Turów Roman Walkowiak. _ - Mamy rezerwy wody, pracujemy na trzech blokach. Normalnie o tej porze pracuje 6 do 7 bloków o łącznej mocy do 1800 megawatów _ - dodał. Wyjaśnił, że rezerwy wody wystarczają na 3 do 5 tygodni normalnej pracy elektrowni, jednak elektrownia potrzebuje do pracy także m.in. chemikaliów oraz kamienia wapiennego.

_ - Ponieważ uszkodzona jest droga i trasa kolejowa na trasie Zgorzelec-Bogatynia, nie ma więc możliwości dostaw. W najbliższych dwóch dniach powinniśmy mieć pełną informację, kiedy szlaki zostaną przywrócone _ - powiedział Walkowiak. Ocenił, że droga powinna być przejezdna w ciągu 10 dni.

Prezes elektrowni poinformował także, że została rozpoczęta budowa tymczasowej zapory zbiornika w Niedowie, która powinna być gotowa za 8 tygodni, co przywróci chociaż częściową pojemność zbiornika. _ - Równolegle będzie projektowana docelowa tama, cykl jej budowy potrwa około 1,5 roku. Będzie ona budowana z większą ilością ciężkich stabilizatorów - kamieni i bazaltów. Inwestor skorzysta przy budowie z najnowszych technologii _ - zapewnił Walkowiak.

Prezes wyjaśnił jednocześnie, że powódź w Bogatyni i zalanie kopalnibyły efektem wylania rzeki Miedzianka, podczas gdy zapora zbiornika elektrowni została uszkodzona w wyniku innej fali powodziowej spływającej z czeskich gór rzeką Witka. Ta fala była przyczyną kataklizmu w Radomierzycach.

_ - Ocenia się, że fala powodziowa na rzece Witce była ponadczterokrotnie większa niż na rzece Miedziance w Bogatyni. W związku z tym przez nasz zbiornik na Radomierzyce przepłynęło 30 mln m sześc. wody, a zbiornik ma pojemność 5 mln m sześc. _ - powiedział Walkowiak. _ _

_ - Tak duża fala, która zeszła z gór po stronie czeskiej, błyskawicznie spowodowała przelanie wody przez zbiornik. Jednak dzięki temu, że zbiornik zebrał dodatkowo około 3-4 mln m sześc. wody, złagodził falę powodziową, która dotarła do Radomierzyc _ - zaznaczył.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ PiS chce specprogramu dla zniszczonej Bogatyni ]( http://news.money.pl/artykul/pis;chce;specprogramu;dla;zniszczonej;bogatyni,84,0,654164.html )
* [ Znaleziono czwartą ofiarę ostatniej powodzi ]( http://news.money.pl/artykul/znaleziono;czwarta;ofiare;ostatniej;powodzi,82,0,654162.html )
* [ Pawlak ma nowy pomysł na walkę z żywiołami ]( http://news.money.pl/artykul/pawlak;ma;nowy;pomysl;na;walke;z;zywiolami,133,0,654213.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: powódź 2010, powódź, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz