Notowania

kpd
19.04.2001 10:33

W I kw. rynek nieskarbowych papierów dłużnych wzrósł o 6 proc.

Wartość rynku nieskarbowych papierów dłużnych wzrosła w pierwszym kwartale 2001 roku o 6 proc. do 15,1 mld zł

Podziel się
Dodaj komentarz

, wobec wzrostu o 20 proc. w I kwartale 2000 roku - podało w środę Środkowoeuropejskiego Centrum Ratingu i Analiz CERA.

Według raportu CERA stale rośnie udział papierów dłużnych przedsiębiorstw, banków i samorządów w krajowym rynku papierów dłużnych. Obecnie stanowią one ponad 10 proc. całego rynku papierów dłużnych (skarbowych i nieskarbowych), podczas gdy na koniec 1997 roku stanowiły 5 proc.

Przedsiębiorstwa i banki emitując papiery dłużne wybierają najczęściej emisje długu o zapadalności do 12 miesięcy. Już od kilku lat krótkoterminowe papiery dłużne (KPD) stanowią ponad 75 proc. wartości całego rynku. Nieco dłuższe terminy zapadalności papierów preferują jednostki samorządowe, bowiem na rynku obligacji komunalnych przeważają emisje o zapadalności od 3 do 5 lat.

W pierwszym kwartale tego roku liczba emitentów KPD zwiększyła się z 328 do 344. Najwięcej emitentów KPD reprezentuje branżę budowlaną, leasingową, energetyczną, spożywczą i teleinformatyczną. Natomiast pod względem wartości najwięcej jest emisji KPD prowadzonych przez banki oraz przedsiębiorstwa z branży samochodowej i budowlanej.

Według CERA dwukrotna obniżka stóp procentowych przez RPP (w lutym i marcu, po 1 pkt. proc.) oraz spadek rynkowych stóp procentowych da w najbliższym czasie impuls do wzrostu zadłużenia podmiotów z tytułu krótkoterminowych papierów dłużnych.

Tagi: kpd, obligacje, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz