Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Irlandii bezrobocie rekordowo wysokie

0
Podziel się:

W sierpniu liczba osób, które zarejestrowały się jako bezrobotne, wyniosła 455 tys.

W Irlandii bezrobocie rekordowo wysokie
(attator/iStockphoto)
bEsmKSKZ

Stopa bezrobocia w Irlandii, jednym z najciężej dotkniętych przez kryzys krajów Europy, w sierpniu nadal rosła i osiągnęła 13,8 proc. To najwyższy poziom od 16 lat - wynika z danych opublikowanych przez miejscowe Centralne Biuro Statystyczne (CSO).

Pod koniec lipca stopa bezrobocia wynosiła tam 13,7 proc. W sierpniu liczba osób, które zarejestrowały się jako bezrobotne, wzrosła o 2,5 tys. i wyniosła 455 tys.

Według CSO jest to najwyższy poziom bezrobocia od lipca 1994 roku. W ciągu ostatniego roku liczba irlandzkich bezrobotnych zwiększyła się o ponad 7 proc.

bEsmKSLb

Wysokie bezrobocie to zła wiadomość dla dawnego _ celtyckiego tygrysa _, który wraz z Grecją, Portugalią i Hiszpanią znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Państwowy Anglo Irish Bank ogłosił wczoraj półroczne straty w wysokości 8,2 mld euro - największe kiedykolwiek poniesione przez tę irlandzką grupę kapitałową.

W ubiegłym tygodniu agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła wycenę wiarygodności kredytowej Irlandii z AA na AA- wskazując na zbyt dużą pomoc państwową dla sektora bankowego. Zdaniem ekspertów, pomimo niedawnego oficjalnego wyjścia z recesji po dwóch latach spadku PKB kraj wciąż jest uzależniony od sytuacji gospodarczej na świecie.

bEsmKSLC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)