Notowania

kryzys w irlandii
01.09.2010 17:07

W Irlandii bezrobocie rekordowo wysokie

W sierpniu liczba osób, które zarejestrowały się jako bezrobotne, wyniosła 455 tys.

Podziel się
Dodaj komentarz
(attator/iStockphoto)

Stopa bezrobocia w Irlandii, jednym z najciężej dotkniętych przez kryzys krajów Europy, w sierpniu nadal rosła i osiągnęła 13,8 proc. To najwyższy poziom od 16 lat - wynika z danych opublikowanych przez miejscowe Centralne Biuro Statystyczne (CSO).

Pod koniec lipca stopa bezrobocia wynosiła tam 13,7 proc. W sierpniu liczba osób, które zarejestrowały się jako bezrobotne, wzrosła o 2,5 tys. i wyniosła 455 tys.

Według CSO jest to najwyższy poziom bezrobocia od lipca 1994 roku. W ciągu ostatniego roku liczba irlandzkich bezrobotnych zwiększyła się o ponad 7 proc.

Wysokie bezrobocie to zła wiadomość dla dawnego _ celtyckiego tygrysa _, który wraz z Grecją, Portugalią i Hiszpanią znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Państwowy Anglo Irish Bank ogłosił wczoraj półroczne straty w wysokości 8,2 mld euro - największe kiedykolwiek poniesione przez tę irlandzką grupę kapitałową.

W ubiegłym tygodniu agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła wycenę wiarygodności kredytowej Irlandii z AA na AA- wskazując na zbyt dużą pomoc państwową dla sektora bankowego. Zdaniem ekspertów, pomimo niedawnego oficjalnego wyjścia z recesji po dwóch latach spadku PKB kraj wciąż jest uzależniony od sytuacji gospodarczej na świecie.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Ranking najlepiej zarabiających szefów rządów i państw ]( http://manager.money.pl/news/artykul/ranking;najlepiej;zarabiajacych;szefow;rzadow;i;panstw,55,0,654903.html )
* [ Płacisz wysokie podatki? Tak ci się tylko wydaje ]( http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/placisz;wysokie;podatki;tak;ci;sie;tylko;wydaje,82,0,650834.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: kryzys w irlandii, irlandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz