Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W JSW pewnie wynegocjują podwyżki

0
Podziel się:

Nowa propozycja zarządu przewiduje zarówno wzrost zasadniczych stawek wynagrodzenia, jak i dodatkowe środki, uzależnione od efektywności.

W JSW pewnie wynegocjują podwyżki
(jsw.pl)

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej wznowili w piątek rozmowy z przedstawicielami zarządu firmy oraz ministerstw gospodarki i skarbu. Jeśli w ich wyniku nie dojdzie do porozumienia poprzedzającego upublicznienie spółki, związki zapowiadają strajk.

W negocjacjach na forum Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) w Katowicach uczestniczą wiceministrowie: skarbu, Krzysztof Walenczak, i gospodarki, Rafał Baniak. Gospodarzem spotkania jest wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

Rzecznik komitetu protestacyjno-strajkowego Piotr Szereda ocenił przed spotkaniem, że jeżeli deklaracje składane w ostatnich tygodniach przez przedstawicieli strony rządowej są prawdziwe, nie powinno być problemów z podpisaniem porozumienia jeszcze w piątek.

_ - Zarówno kwestie zmian w statucie spółki, gwarantujące zachowanie władztwa korporacyjnego Skarbu Państwa w JSW, jak i sprawy dotyczące darmowych akcji dla pracowników nieuprawnionych do nich ustawowo, zostały już właściwie uzgodnione w drodze korespondencyjnej. Jeżeli dziś nie pojawią się dodatkowe problemy, porozumienie w tych kwestiach jest możliwe _ - ocenił Szereda.

Wcześniej związkowcy porozumieli się z zarządem spółki w sprawach pracowniczych, uzyskując m.in. 10-letnie gwarancje zatrudnienia i zapewnienie, że dotychczasowe regulacje pracownicze będą nadal obowiązywać. Do rozstrzygnięcia pozostały jeszcze kwestie płacowe - związki chcą podwyżki o 10 proc., a zarząd uzależniał wzrost płac od wprowadzenia efektywnościowego modelu wynagradzania.

Prezes JSW Jarosław Zagórowski, zapowiedział przed dzisiejszym spotkaniem, że zarząd przedstawi związkowcom nowe propozycje płacowe. _ - Zmodyfikowaliśmy nasze propozycje w tym zakresie, aby bardziej wyjść naprzeciw oczekiwaniom strony społecznej _ - powiedział prezes, licząc, że związki przyjmą propozycje.

Według nieoficjalnych informacji przedstawicieli spółki, nowa propozycja zarządu przewiduje zarówno wzrost zasadniczych stawek wynagrodzenia, jak i dodatkowe środki, uzależnione od efektywności. W ten sposób zarząd chce zarówno podnieść pensje górników w ich głównej części, jak i wprowadzić mechanizm motywacyjny.

Wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak także był optymistą przed piątkowymi rozmowami. Jego zdaniem, jest szansa, aby rozmowy zakończyły się w piątek do 14.00. Już wcześniej wiceminister zapewniał, że postulaty zachowania dominacji Skarbu Państwa w spółce oraz akcji dla wszystkich jej pracowników są spełnione. Związkowcy chcą jednak, aby było to zapewnione w stosownym porozumieniu.

_ - Chcemy konkretnych zapisów, a nie politycznych deklaracji. Przydział akcji dla pracowników ma ruszyć dopiero trzy miesiące po debiucie giełdowym spółki, a więc w okresie wyborczym. Po wyborach prawdopodobnie zmieni się też kierownictwo ministerstwa. Nie chcemy wówczas zostać jedynie z deklaracjami _ - wyjaśnił Szereda.

Rzecznik potwierdził, że jeżeli zarząd i przedstawiciele rządu będą - jak mówił - _ grać na czas i przeciągać negocjacje _ - wówczas związkowcy prawdopodobnie ogłoszą datę rozpoczęcia strajku. Najwcześniej mógłby się on odbyć po pięciu dniach od ogłoszenia, czyli 9 czerwca. Nieoficjalnie związkowcy mówią jednak, że jeśli do strajku dojdzie, jego termin raczej będzie wyznaczony na początek tygodnia, np. poniedziałek.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t85180.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;zablokuja;wysylki;wegla;licza;na;rzad,32,0,817952.html) Nie zablokują wysyłki węgla. Liczą na rząd Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej chcą dziś spotkać się z przedstawicielami rządu i omówić planowaną prywatyzację spółki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t138887.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zdradzili;kiedy;oglosza;strajk;w;jsw,218,0,828890.html) Zdradzili, kiedy ogłoszą strajk w JSW Jeśli do końca maja nie dojdzie do podpisania wszystkich porozumień w związku z prywatyzacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przeprowadzimy strajk generalny - ostrzegają związkowcy z JSW.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t85180.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/w;jsw;nie;wierza;rzadowi;ale;rozmawiaja,177,0,823473.html) W JSW nie wierzą rządowi, ale rozmawiają Związkowcy - jak twierdzą - w geście dobrej woli odwołali planowane na dziś dwugodzinne strajki, polegające na wstrzymywaniu się od pracy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)