Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W katowickiej strefie chwalą się największymi inwestycjami

0
Podziel się:

Zrealizowane tam inwestycje kosztowały w sumie ok. 18,9 mld zł. To 22 proc. wszystkich nakładów w polskich strefach tego typu.

W katowickiej strefie chwalą się największymi inwestycjami
(PAP/Andrzej Grygiel)

Co piąty pracownik zatrudniony na terenie polskich specjalnych stref ekonomicznych pracuje w największej z nich - katowickiej SSE. Zrealizowane tu inwestycje kosztowały w sumie ok. 18,9 mld zł. To 22 proc. wszystkich nakładów w polskich strefach tego typu.

Dotychczasowe efekty działania Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) - jednej z 14 takich stref w Polsce - przedstawiono podczas piątkowego polsko-włoskiego seminarium gospodarczego w Bieruniu (Śląskie), z udziałem przede wszystkim reprezentantów włoskich firm motoryzacyjnych.

Branża motoryzacyjna zdecydowanie dominuje w KSSE, stanowiąc ok. 60 proc. inwestorów i nakładów inwestycyjnych. Pod względem wielkości inwestycji Włosi są na drugim miejscu w strefie (25 proc.), po Amerykanach (32 proc.). Na kolejnych miejscach są inwestorzy polscy (11 proc.) i japońscy (10 proc.).

Obecnie w istniejącej od 1996 r. KSSE działa 190 firm, które zrealizowały ponad 215 projektów inwestycyjnych, tworząc 49,5 tys. miejsc pracy. Po firmach motoryzacyjnych najwięcej jest spółek z branży artykułów gospodarstwa domowego i maszynowej (po ok. 7 proc.), stalowej (6 proc.) i budowlanej (4 proc.).

KSSE obejmuje ponad 2 tys. hektarów w 39 miastach i gminach na terenie trzech województw: śląskiego, opolskiego i małopolskiego. Dotychczas zagospodarowano pod inwestycje ponad tysiąc hektarów, a więc około połowę powierzchni strefy. W skład strefy wchodzi 68 terenów inwestycyjnych. W niedawnym światowym rankingu tego typu stref KSSE znalazła się na 11 miejscu.

Jak poinformował Wojciech Rusek z KSSE, w kolejnych latach strefa zamierza rozwijać się w trzech kierunkach. Pierwszy to tworzenie - jak dotąd - regionalnych parków przemysłowych. Drugi dotyczy zacieśniania współpracy firm motoryzacyjnych w ramach inicjatywy Silesia Automotive, a trzeci przewiduje wspieranie projektów badawczo-rozwojowych oraz branży BPO w strefie.

W tym roku inwestorzy w KSSE zadeklarowali dotąd 15 nowych projektów o łącznej wartości 833 mln zł. Ich realizacja przyniesie co najmniej 735 nowych miejsc pracy i pozwoli na utrzymanie dotychczasowych. Przedstawiciele KSSE zakładają, że cały 2012 rok uda się zakończyć z ok. 20 nowymi projektami inwestycyjnymi, które będą się wiązały z inwestycjami na poziomie 1,2 mld zł.

Tegoroczne wyniki, osiągnięte w ciągu trzech kwartałów roku, są zbliżone do ubiegłorocznych. W tym samym czasie rok temu wydano 14 zezwoleń na prowadzenie działalności w strefie. Koszt nowych projektów wynosił ok. 600 mln zł. Dają one niespełna 800 nowych miejsc pracy.

Zarówno w ubiegłym roku, jak i obecnie, duża część nowych projektów to kolejne przedsięwzięcia firm już działających w KSSE. Rozbudowują one swoje fabryki lub udoskonalają technologie oraz wprowadzają nowe produkty.

Największe pozyskane w tym roku inwestycje zrealizują firmy: Metsa Tissue Krapkowice (ok. 170 mln zł) i Valeo Electric and Electronic Systems (ok. 110 mln zł). Metsa Tissue wybuduje w Krapkowicach na Opolszczyźnie zakład produkcji artykułów papierniczych. Valeo Electric and Electronic Systems wybuduje w Czechowicach-Dziedzicach nową halę produkcyjną z centrum laboratoryjno-badawczym i zapleczem biurowo-socjalnym.

W połowie tego roku, przy okazji powiększenia strefy o ok. 100 hektarów, resort gospodarki szacował, że w powiększonej KSSE w ciągu kilku najbliższych lat powinno powstać ok. 3,7 tys. nowych miejsc pracy, a koszty kolejnych inwestycji wyniosą ok. 1,8 mld zł. Maksymalna pomoc publiczna może osiągnąć 0,9 mld zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)