Notowania

kopalnia
26.08.2013 22:26

W kopalni Mysłowice-Wesoła doszło do tragedii

- Do wypadku doszło 320 m pod ziemią - poinformowała rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego Jolanta Talarczyk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Trzy osoby poniosły śmierć, a jedna została ranna podczas montażu kabla energetycznego w należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego KWK Mysłowice-Wesoła. - Do wypadku doszło 320 m pod ziemią - poinformowała rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego Jolanta Talarczyk.

Prace montażowe - jak poinformowała Talarczyk - rozpoczęły się w sobotę. Wykonywali je pracownicy firmy zewnętrznej Kopex-Przedsiębiorstwo Budowy Szybów (PBSz). - _ Nocą z niedzieli na poniedziałek mocowano do uchwytów opuszczony już w szybie kabel. Podczas tych czynności nastąpiło niekontrolowane przemieszczenie kabla, który spadł na klatkę urządzenia wyciągowego. Opadający kabel ranił wszystkich czterech pracowników znajdujących się w szybie. Tylko jeden z poszkodowanych przeżył ten wypadek _ - poinformowała Talarczyk.

Akcja ratownicza - jak poinformował rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego Wojciech Jaros - trwała prawie 5 godzin. - _ Ocalały pracownik był jednym z trzech, którzy stali na dachu klatki windy. Czwarty znajdował się nad nimi, zawieszony na szelkach. Spadło na nich ponad trzysta metrów kabla _ - poinformował Jaros. Dodał, że jeden metr kabla waży ok. 17 kg, co łącznie daje ponad 5 ton.

O godz. 6.43 wywieziono na powierzchnię pierwszego z poszkodowanych. Zajął się nim lekarz. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala w Sosnowcu. Około 8.30 wywieziono ciała dwóch pracowników, którzy zginęli w wypadku, trzeciego z nich o godz. 9.15.

Jak poinformował PAP rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego św. Barbary w Sosnowcu Mirosław Rusecki, stan poszkodowanego jest stabilny. _ Ma liczne obrażenia całego ciała. Na ten moment nie ma bezpośredniego zagrożenia życia _ - powiedział Rusecki.

Przyczyny zdarzenia bada komisja, w skład której wchodzą przedstawiciele m.in. kopalni Mysłowice-Wesoła, Katowickiego Holdingu Węglowego, służby bhp, prokuratura, Specjalistyczny Urząd Górniczy i Wyższy Urząd Górniczy.

_ - Dochodzenie będzie prowadzone w dwóch kierunkach. Ustalane będzie, czy roboty montażowe były prowadzone zgodnie z przepisami i technologią. Konieczne będą badania laboratoryjne, m.in. uchwytów i zaczepów do mocowania kabla pod kątem właściwości materiałów, z których zostały wykonane. Ocenie zostanie poddana również technologia zabudowy kabli energetycznych w szybie 'Piotr' _ - poinformowała Talarczyk.

W miejscu wypadku zostanie przeprowadzona wizja.Talarczyk powiedziała, że jednym z elementów postępowania wyjaśniającego będzie sprawdzenie, skąd się wzięła różnica w powiadomieniu dyspozytora (ok. godz. 4.20) a _ faktyczną godziną wypadku - godz. 2.53 _. _ Godzinę wypadku ustalili nasi inspektorzy _ - powiedziała rzeczniczka WUG.

Do sprawy odniósł się również rzecznik KHW. _ - Kopalnia, jako zakład górniczy została powiadomiona o godz. 4.17 przez przedstawiciela PBSz - czyli firmy wykonującej prace w szybie - o braku kontaktu z czterema pracownikami PBSz, znajdującymi się w szybie. Natomiast wcześniejsza, w stosunku do tego zawiadomienia godzina zdarzenia podana przez WUG - została określona przez komisję na podstawie zebranych informacji _ - poinformował Jaros.

W tegorocznych wypadkach w polskim górnictwie życie straciło 14 osób, w tym 12 w górnictwie węgla kamiennego. W 2012 roku ofiar śmiertelnych było 28, w tym 22 w górnictwie węgla kamiennego.

Czytaj więcej w Money.pl
Wypadek w kopalni. Skały przysypały... Według statystyk Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, w całym minionym roku w polskim górnictwie zginęło 28 osób, w tym 22 w kopalniach węgla kamiennego.
Ważne zmiany w węglowym gigancie Systemu identyfikacji i lokalizacji pracowników pod ziemią, ma nie tylko informować o zagrożeniach, ale i zapobiegać im.
Mają pomysł, by zmniejszyć ryzyko w tej branży Częstymi przyczynami śmierci górników było przygniecenie skałami stropowymi .
Tagi: kopalnia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz