Notowania

sośnica
13.12.2013 15:29

W kopalni Sośnica zapalił się metan. Są ranni górnicy

Do wybuchu doszło po zapaleniu się metanu w kopalni Sośnica w Gliwicach. W kopalni trwa akcja pożarowa 750 metrów pod ziemią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kompania Węglowa S.A.)

Trzech górników zostało poparzonych w wyniku zapalenia metanu w kopalni Sośnica w Gliwicach. W kopalni trwa akcja pożarowa 750 metrów pod ziemią - podała Kompania Węglowa, do której należy kopalnia Sośnica-Makoszowy. Sośnica to część tego zakładu.

_ - Nie mamy jeszcze bliższych informacji na temat stanu poszkodowanych górników. Wkrótce powinni znaleźć się na powierzchni i trafić do szpitala _ - powiedział rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

Poparzeni górnicy mają trafić do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Z zagrożonego rejonu 750 m pod ziemią wycofano kilkunastu innych górników. Przyczyny zapalenia metanu nie są na razie znane. W kopalni trwa akcja ratownicza, w której uczestniczą zastępy własne zakładu oraz ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

W kopalni Sośnica obowiązuje czwarta, najwyższa kategoria zagrożenia metanowego. W drugiej połowie listopada przez tydzień płonął tam metan. Niegroźnie poparzeni zostali dwaj górnicy. W trudnej i kosztownej akcji pożarowej 950 m pod ziemią każdego dnia uczestniczyło kilkudziesięciu ratowników. Na pewien czas trzeba było unieruchomić jedną ze ścian wydobywczych.

Dwaj górnicy, którzy w wyniku zapalenia metanu zostali wtedy niegroźnie poparzeni, trafili do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Nadzór górniczy wyjaśnia natomiast, co pracownicy zajmujący się podziemnym transportem robili w pobliżu tamy izolacyjnej, gdzie doszło do zapalenia.

Jak wskazują eksperci, wydzielający się ze złóż metan nigdy nie zapala się sam. Coś musi zainicjować zapłon. Może to być iskra np. z używanych pod ziemią urządzeń lub ogień z papierosa (choć palenie pod ziemią jest absolutnie zakazane), ale też tlący się w wyrobiskach pożar (tzw. endogeniczny), spowodowany samozapłonem węgla. Na razie nie wiadomo, jaka była przyczyna piątkowego zapalenia metanu.

W kwietniu 2008 r. w kopalni Sośnica doszło do nagłego wypływu olbrzymiej ilości metanu w wyrobisku 840 m pod ziemią. Nikomu nic się nie stało, zjawisko było jednak analizowane przez naukowców. Wypływ metanu był długotrwały - w ciągu kilku dni do wyrobiska wypłynęła rekordowa ilość blisko 350 tys. m sześc. gazu. Trzeba było zamknąć ścianę wydobywczą w tym rejonie. Ówczesne badania potwierdziły, że kopalnia Sośnica należy do szczególnie narażonych na takie zjawiska.

W polskich kopalniach z pokładów metanowych wydobywa się ok. 80 proc. węgla. Znacząca część wydobycia pochodzi z miejsc zaliczanych do najwyższej kategorii zagrożenia metanowego. Za najbardziej narażone w tym zakresie uznaje się, oprócz Sośnicy, także kopalnię Knurów-Szczygłowice i zakłady Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: sośnica, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz