Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w hiszpanii
17.09.2011 09:01

W kryzysie uratuje ich podatek dla bogaczy

Rząd Hiszpanii uchwalił dekret przywracający podatek od wielkich majątków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RichieC/CC/Flickr)

Rząd Hiszpanii uchwalił dekret przywracający podatek od wielkich majątków. Ma on uzdrowić finanse publiczne w okresie głębokiego kryzysu, obowiązywać przez dwa lata i obciążyć osoby dysponujące fortunami powyżej 700 tys. euro - podała agencja EFE.

Dekret ten musi jeszcze być zatwierdzony przez Kongres Deputowanych (izbę niższą parlamentu) w przyszłym tygodniu. Wicepremier Elena Salgado uważa, że układ sił w parlamencie gwarantuje przywrócenie podatku.

_ Podatek dla bogaczy _ obowiązywał już w Hiszpanii wcześniej, ale w 2007 r. został zawieszony przez ten sam socjalistyczny rząd Jose Luisa Zapatero. Dekret przywraca podatek, ale ze zmianami.

Stawka podatku dla bogaczy będzie wahać się w granicach od 0,2 do 2,5 proc., w zależności od wielkości majątku podatnika. Rząd spodziewa się uzyskać w ten sposób dodatkowy miliard euro rocznie. Pieniądze te mają pomóc Hiszpanii w walce z kryzysem.
Przede wszystkim ze 108 tys. do 700 tys. euro podniesiono próg wartości majątku, od którego trzeba płacić dodatkowy podatek. Zwiększono również ze 150 tys. do 300 tys. maksymalną zwolnioną od podatku wartość nieruchomości - miejsca stałego zamieszkania.

Według rządu podniesienie progów gwarantuje, że podatek nie uderzy w hiszpańską klasę średnią. Właśnie argument nadmiernego obciążenia tej warstwy społecznej był przyczyną zawieszenia _ podatku dla bogaczy _ w 2007 r.

Przywróceniu podatku przeciwstawiała się opozycyjna Partia Ludowa (PP), której zdaniem podatek nie rozwiąże problemu zadłużenia.

Prezes Banku Santander i jeden z najbogatszych ludzi w Hiszpanii Emilio Botin również wyraził negatywną opinię na temat podatku. _ - Mówiłem to już raz i teraz powtarzam: ponowne nałożenie tego podatku wydaje mi się bardzo złym posunięciem _ - powiedział.

_ - Są miliony Hiszpanów, którzy chcieliby płacić ten podatek _ - odpowiedział na krytykę rzecznik rządu Jose Blanco. Przekonywał na konferencji prasowej, że w czasie kryzysu sprawiedliwiej jest prosić o wyrzeczenia tych, którzy posiadają najwięcej, niż obcinać fundusze przeznaczone na publiczną edukację. Podkreślił, że dodatkowo obciążonych będzie _ zaledwie 6 proc. spośród milionów podatników _ - w sumie około 160 tysięcy obywateli.

O kryzysie w Hiszpanii czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/90568_s.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zmieniaja;konstytucje;beda;wieksze;ciecia,168,0,902312.html) Zmieniają konstytucję. Będą większe cięcia? Kongres Deputowanych, izba niższa parlamentu Hiszpanii, zatwierdził reformę konstytucji wprowadzającą regułę, która gwarantuje stabilność budżetu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/86510_s.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/walka;z;bezrobociem;w;hiszpanii;nowe;umowy;o;prace,47,0,898095.html) Nowy rodzaj umów o pracę. Kto skorzysta? _ Wolimy mieć pracownika czasowo zatrudnionego niż bezrobotnego - _ mówi hiszpański minister pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/124878_s.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/rynki-zagraniczne/artykul/hiszpania;obniza;podatek;od;sprzedazy;domow,151,0,895127.html) Ta decyzja ma sprawić, że boom powróci Madryt zamierza walczyć z poważną zapaścią na rynku budowlanym. Bronią będą cięcia podatków.
Tagi: kryzys w hiszpanii, hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz