Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W nowym Sejmie sporo nowych twarzy

0
Podziel się:

Obok sejmowych wteranów i polityków z pierwszych stron gazet w nowym Sejmie pojawią się także samorządowcy, biznesmeni i sporo nowych twarzy. Ale jest też wielu wielkich przegranych, których w Sejmie tej kadencji już nie zaobaczymy.

W nowym Sejmie sporo nowych twarzy

W nowym Sejmie zobaczymy wiele znanych z tej izby twarzy, pojawią się też osoby, kojarzące się dotąd z inną działalnością, np. samorządową lub biznesową. Zabraknie w nim jednak kilkudziesięciu polityków, pojawiających się w ostatnich czterech latach na pierwszych stronach gazet.

_ fot. PAP/Radek Pietruszka _

Niektórzy posłowie na dobre pożegnali się z Sejmem

Posłami z okręgu gdańskiego zostaną prawdopodobnie m.in.: lider Platformy Obywatelskiej i jej kandydat na prezydenta Donald Tusk, syn byłego prezydenta Jarosław Wałęsa (PO), wiceprzewodniczący sejmiku pomorskiego Jacek Kurski oraz Danuta Hojarska (Samoobrona). Za przegranych w tym okręgu można uznać Jana Marię Jackowskiego (LPR), Jolantę Banach (SdPl) oraz sygnatariusza porozumień sierpniowych Bogdana Lisa (Partia Demokratyczna- demokraci.pl).

W Sejmie znajdzie się członek komisji orlenowskiej Andrzej Grzesik z Samoobrony, a zabraknie w nim prezesa Krajowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych Władysława Serafina (PSL). Obaj startowali w okręgu częstochowskim.

Z okręgu łódzkiego do Sejmu dostaną się posłanka Iwona Śledzińska- Katarasińska i szef sejmowej komisji sportu Mirosław Drzewiecki, oboje z PO. Ze względu na słaby wynik Partii Demokratycznej w skali kraju wybory w tym okręgu przegrał premier Marek Belka, mimo 12.774 oddanych na niego głosów.

Z okręgu piotrkowskiego do Sejmu dostaną się prawdopodobnie wiceprzewodniczący Samoobrony Stanisław Łyżwiński, wiceprezes PiS Marek Jurek i dotychczasowa posłanka PO Elżbieta Radziszewska, a z legnicko-jeleniogórskiego: minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński (SLD), wiceprezes PiS Adam Lipiński i sekretarz generalny PO Grzegorz Schetyna.

Posłanka Samoobrony Wanda Łyżwińska dostanie się do Sejmu z okręgu radomskiego, a płocko-ciechanowski będą reprezentować były premier Waldemar Pawlak (PSL) i obecna szefowa Kancelarii Prezydenta RP Jolanta Szymanek-Deresz, która startowała z listy SLD.

Przedstawicielami okręgu bydgoskiego w Sejmie będą m.in. wiceminister obrony narodowej Janusz Zemke (SLD), poseł PiS Wojciech Mojzesowicz, startujący z listy SLD dziennikarz Sławomir Jeneralski oraz dotychczasowy poseł LPR Witold Hatka, a gliwickiego - sekretarz klubu parlamentarnego SLD Wacław Martyniuk.

Z okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskiego do Sejmu wejdą m.in. startujący z listy PiS były prezydent Rzeszowa Andrzej Szlachta, poseł LPR Zygmunt Wrzodak (LPR) i poseł PSL Jan Bury, a ze szczecińskiego minister gospodarki Jacek Piechota (SLD) i sekretarz generalny SLD Grzegorz Napieralski.

Okręg krośnieński będą reprezentować m.in. wicemarszałek Sejmu w latach 1997-2001 Stanisław Zając (PiS), dyrektor biura krajowego Samoobrony Janusz Maksymiuk oraz prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojciech Pomada (SLD).

Z okręgu elbląskiego do Sejmu wejdzie prawdopodobnie m.in. były minister ochrony środowiska Stanisław Żelichowski. Przegrani w tym okręgu to: znana z wytoczenia procesu "Biedronce" Bożena Łopacka (SdPl) i wiceprezes Młodzieży Wszechpolskiej Cyprian Gutkowski, startujący z listy LPR.

Dyrektor Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych Andrzej Sośnierz (PO) dostanie się do Sejmu z okręgu katowickiego, podbnie jak wykluczony z PO Krzysztof Szyga. Powodem wykluczenia było zatajenie przez niego informacji, że został skazany za artykuły krytykujące władze Siemianowic Śląskich.

Okręg poznański będą reprezentować w Sejmie m.in. dotychczasowy poseł PO Waldy Dzikowski, syn znanego podróżnika Arkady Fiedler i była minister edukacji narodowej Krystyna Łybacka (SLD), a rybnicki - dotychczasowy poseł Bolesław Piecha (PO).

Z okręgu olsztyńskiego dostaną się prawdopodobnie m.in. poseł PiS Aleksander Szczygło, córka kierowcy rajdowego Beata Bublewicz (PO), sekretarz stanu w kancelarii premiera Leszka Millera Tadeusz Iwiński (SLD) oraz poseł Samoobrony Mieczysław Aszkiełowicz. Z okręgu lubelskiego były minister sprawiedliwości Grzegorz Kurczuk (SLD).

Okręg lubuski będą reprezentować m.in. obecny poseł PiS Kazimierz Marcinkiewicz i wicemarszałek Sejmu Józef Zych (PSL), a wałbrzyski - poseł PO Zbigniew Chlebowski i były marszałek województwa dolnośląskiego Henryk Gołębiewski (SLD).

Były szef MSWiA Marek Biernacki (PO), były członek KRRiT Jarosław Sellin (PiS), posłanka Joanna Senyszyn (SLD), wicepremier Izabela Jaruga-Nowacka i poseł LPR Robert Strąk wejdą prawdopodobnie do Sejmu z okręgu gdyńsko-słupskiego.

Z okręgu krakowskiego do Sejmu wejdą obecny poseł PiS Zbigniew Ziobro (głosowało na niego 120.188 osób), członek sejmowej komisji orlenowskiej Zbigniew Wassermann (PiS), lider PO Jan Rokita i poseł LPR Marek Kotlinowski. Przegrani w tym okręgu to były wicepremier Jerzy Hausner (PD), Małgorzata Wilkosz-Śliwa (SdPl) i dotychczasowy poseł SLD Bronisław Cieślak.

Posłami z okręgu siedleckiego zostaną m.in. poseł PiS Marian Piłka i samorządowiec Arkadiusz Czartoryski (PiS), poseł Samoobrony Krzysztof Filipek i Jarosław Kalinowski.

(PAP)

_ Czy uważasz, że Sejm tej kadencji będzie lepszy od poprzedniego? Wypowiedz się na forum: _

wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)