Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Peru zniszczono piramidę sprzed 5 tysięcy lat

0
Podziel się:

Piramida El Paraiso o wysokości 6 metrów, była jednym z najstarszych w Ameryce Południowej przykładów monumentalnej kamiennej architektury

W Peru zniszczono piramidę sprzed 5 tysięcy lat
(SElefant/cc BY 2.0/ wiki)

W wyniku sporu o ziemię celowo zniszczona została piramida sprzed 5000 lat na stanowisku archeologicznym w Peru - poinformował serwis internetowy Hispanically Speaking News.

Piramida El Paraiso o wysokości 6 metrów, będąca jednym z najstarszych w Ameryce Południowej przykładów monumentalnej kamiennej architektury z okresu 3000-2000 r. p.n.e., znajduje się na stanowisku położonym w dystrykcie San Martin de Porres w prowincji Lima, w odległości kilku kilometrów na północ od miasta Lima - stolicy kraju.

Stanowisko archeologiczne El Paraiso zajmuje powierzchnię 158 akrów na prywatnej ziemi będącej cenną nieruchomością. W 2008 roku zostało uznane przez rząd Peru za własność państwową jako miejsce położenia starożytnych zabytków kultury Peru.

Konflikt między władzami a dwiema firmami budowlanymi, roszczącymi sobie prawo do tego terenu, był prawdopodobnie przyczyną wydarzeń, jakie miały miejsce na stanowisku w ostatni weekend.

Na niestrzeżonym stanowisku El Paraiso pod osłoną nocy zniszczona została całkowicie jedna z części kompleksu budowli El Paraiso, a kilka innych uległo mniejszym uszkodzeniom.

Według archeologa Marka Guillena Hugo za nieodwracalne zniszczenia odpowiedzialni są prawdopodobnie przedstawiciele firm budowlanych twierdzących, że teren stanowiska jest nadal ich własnością.

Zdaniem naukowców stanowisko El Paraiso w okresie przedceramicznym (przed 1800 r. p.n.e.) miało ok. 3000 mieszkańców, a do wzniesienia jego wszystkich 12 budowli wykorzystano ponad 100 tysięcy ton kamiennego budulca. El Paraiso służyło prawdopodobnie jako miejsce przeprowadzania ceremonii religijnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Armatkami i gazem w tysiące studentów W Limie doszło do starć po demonstracjach przeciwko zmianom w prawie dotyczącym służby cywilnej i uczelni.
Światowy sukces polskich archeologów To odkrycie rzuci nowe światło na historię preinkaskiego Peru, oceniają eksperci.
Jak okradziono Machu Picchu Oto dlaczego Hiszpańscy konkwistadorzy wpadli w szał.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)