Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W pierwszej połowie roku kupowaliśmy mało ubrań

0
Podziel się

W zakupach przeszkadzała nam długa zima, ale także żałoba narodowa.

W pierwszej połowie roku kupowaliśmy mało ubrań
(Carlodapino/Dreamstime)
bEiHoTsR

Choć pierwsza połowa roku była słaba dla branży detalicznej, to drugie półrocze powinno przynieść ożywienie. Eksperci prognozują, że w tym roku rynek odzieży i obuwia wzrośnie o 3,8 proc., a w 2011 roku o 5,3 proc.

W 2009 roku wartość rynku odzieży i obuwia wyniosła 26,8 mld zł, co oznacza wzrost o 1,1 proc. rok do roku - wynika z raportu przygotowanego przez firmę badawczą PMR.

_ - Spowolnienie gospodarcze, z jakim mieliśmy do czynienia w 2009 roku, negatywnie odbiło się na dynamice rynku odzieży i obuwia w Polsce. Jednak wbrew wcześniejszym przewidywaniom nie doszło do całkowitego zahamowania konsumpcji _ - napisano w komunikacie PMR.

bEiHoTsT

_ Wartość rynku odzieży i obuwia w 2009 roku wyniosła 26,8 mld zł. Na bieżący rok oraz kolejne okresy prognozy PMR przewidują już nieco mocniejsze wzrosty - 3,8 proc. w roku 2010 i 5,3 proc. w roku 2011. Wraz z polepszającymi się danymi makroekonomicznymi poprawiać będą się również nastroje konsumenckie, co powinno przełożyć się na zwiększone zakupy ubrań i butów _ - dodano.

Eksperci oceniają, że ożywienie na rynku powinno przyjść w II połowie tego roku._ Mimo iż pierwsza połowa 2010 roku nie była dla branży udana, na co wpływ miały niesprzyjające warunki pogodowe (przedłużona zima i późne nadejście wiosny oraz deszczowy maj)oraz żałoba narodowa, to jednak według przewidywań PMR druga połowa roku przyniesie ogólne ożywienie w sprzedaży detalicznej _ - napisano.

Wzrostu sprzedaży w tym roku spodziewają się również same firmy. Ponad połowa przebadanych przez PMR podmiotów szacuje, że w 2010 roku ich przychody wzrosną w stosunku do roku 2009. Przychody niemal 30 proc. firm pozostaną na podobnym poziomie, a jedna na pięć firm spodziewa się spadku sprzedaży.

Ponad połowa firm ocenia jednak, że sytuacja w branży nie zmieni się w drugiej połowie roku. Poprawy sytuacji spodziewa się 38 proc. badanych, a 7 proc. respondentów spodziewa się pogorszenia.

bEiHoTsZ
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t37097.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sondaz;lumpeksy;popularne;wsrod;polakow,49,0,649265.html) Sondaż: Lumpeksy popularne wśród Polaków 42 proc. Polaków nosi ubrania z second-handów - wynika z badania TNS OBOP.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t100773.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nastroje;konsumentow;nieznacznie;ale;w;gore,180,0,649140.html) Nastroje konsumentów nieznacznie, ale w górę Chociaż od kilku miesięcy nastroje poprawiają się, to wciąż pesymiści przeważają nad optymistami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t86699.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/produkcja;i;sprzedaz;wciaz;rosna,108,0,649068.html) Produkcja i sprzedaż wciąż rosną Od stycznia nasze PKB urosło o 3,1 proc. W tym czasie konsumpcja zwiększyła się o 2,2 proc.
bEiHoTtu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)