Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Polsce upadnie 250 prywatnych uczelni

0
Podziel się:

Eksperci ujawniają, które mają szansę przetrwać.

W Polsce upadnie 250 prywatnych uczelni

Z ponad 300 uczelni prywatnych, do 2025 roku, pozostanie ok. 50. Przetrwają tylko te ośrodki akademickie, które zaoferują najwyższy poziom nauczania i których oferty będą w największym stopniu dopasowane do potrzeb rynku pracy - podkreślili uczestnicy konferencji _ Uczelnia przyszłości gwarancją zatrudnienia _, którą zorganizowała PKPP Lewiatan i Pearson Edexcel.

Polski system edukacji nie odpowiada na potrzeby dzisiejszego rynku pracy. Mimo, że liczba posiadaczy dyplomu akademickiego ciągle rośnie, nie idzie za tym zwiększenie poziomu kwalifikacji użytecznych z punktu widzenia pracodawcy.

Z sondażu przeprowadzonego przez Polish Open University wynika, że i sami studenci zdają sobie z tego sprawę - aż 90 proc. z nich przyznaje, że absolwenci krajowych uczelni nie są wystarczająco przygotowani do pracy i mają problem z zastosowaniem wiedzy teoretycznej w praktyce (jedna z najważniejszych kwalifikacji deficytowych wymienianych przez pracodawców).

Wiele badań, w tym Banku Światowego, ale też PKPP Lewiatan (Kwalifikacje dla potrzeb pracodawców, 2011) pokazuje, że dzisiejsze oczekiwania pracodawców nie skupiają się tylko i wyłącznie na pozyskiwaniu absolwentów posiadających kwalifikacje twarde, stricte zawodowe.

Kluczowe dla potrzeb dzisiejszego rynku pracy jest również kształtowanie kompetencji miękkich i odpowiednich postaw, takich jak: umiejętność pracy w zespole, uczciwość (np. nietolerowanie ściągania, kopiowania prac, itp.), odpowiedzialność (punktualność, planowanie), dyscyplina, przedsiębiorczość, czy szacunek dla prawa.

Jak podkreślają eksperci, obecnym absolwentom brak też umiejętności analitycznych, wyszukiwania i selekcji informacji, zdolności do pracy zespołowej i współdziałania. Co więcej, młodzi ludzie mają problem z porozumiewaniem się, rozwiązywaniem konfliktów, radzeniem sobie w trudnych sytuacjach społecznych.

W takiej sytuacji uczelnie, aby przetrwać muszą się stać jeszcze bardziej konkurencyjne, lepiej i efektywniej współpracować z pracodawcami. Uczyć kompetencji społecznych, rozwijania swoich zainteresowań, ale nie zapominać także o kwalifikacjach twardych.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister zapowiada zmiany w podatkach Barbara Kudrycka twierdzi, że Ministerstwo Finansów popiera jej pomysły.
Wolą pseudostudia niż kolejki w pośredniaku _ Praktyka gospodarcza pokazuje, że uczelnie lepiej lub gorzej spełniają swoje zadania, jeśli chodzi o przekazywanie wiedzy. _
Żądają pieniędzy z budżetu. "Nie zasłużyli" Rektorzy, głównie niepublicznych uczelni, chcą finansowania studiów w prywatnych szkołach z budżetu państwa. Stanowczo protestuje przeciwko temu Solidarność.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)