Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rzepak
06.07.2013 14:37

W Polsce zapowiadają się wysokie zbiory rzepaku

Rekordowe zbiory w Polsce odnotowano w 2009 r., gdy uzyskano ok. 2,5 mln ton.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AndreasReh/iStockphoto)

W tym roku zapowiadają się dobre zbiory rzepaku - uważa dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju Lech Kempczyński. Szacuje, że wyniosą one 2,3 mln ton wobec 1,9 mln ton w ubiegłym roku.

Rekordowe zbiory w Polsce odnotowano w 2009 r., gdy uzyskano ok. 2,5 mln ton.

Kempczyński zastrzegł jednak, że zbiory zależeć będą od pogody, ale obecnie deszcze nie zagrażają uprawom. Mogą być one jednak problemem podczas żniw, gdyż na grząskie pola nie będą mogły wjechać kombajny.

Według niego rzepakowe żniwa rozpoczną się na południu Polski w trzeciej dekadzie lipca.

O dobrych zbiorach zbóż w Polsce mówi także Komisja Europejska. Według niej w tym roku polscy rolnicy zbiorą o jedną trzecią ziarna więcej niż ubiegłym roku, czyli ok. 2,5 mln ton.

KE szacuje, że zbiory rzepaku w UE-28 w sezonie 2012/2013 wyniosą 20,3 mln ton i będą o 7 proc. wyższe w porównaniu do ubiegłego sezonu.

Najbardziej wzrośnie produkcja rzepaku w Rumunii - o 152 proc. (z 0,2 do 0,5 mln ton). Najwyższe zaś zbiory zapowiadają się w Niemczech - 5,5 mln ton - oraz we Francji - 4,9 mln ton.

Czytaj więcej w Money.pl
Znów problem z pszczołami. Droższy będzie... Ok. 15 proc. rodzin pszczelich stracili dolnośląscy pszczelarze z powodu długiej i mroźnej zimy.
Długa zima zabiła co piątą pszczołę Długa zima zabiła co piątą pszczołę. Te, które przetrwały, są bardzo osłabione, a mają co robić.
Tagi: rzepak, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz