Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Portugalii rozdają nieruchomości za darmo

1
Podziel się:

Rozdawanie ziemi i domów przez gminy rozpowszechnia się głównie w regionach północnej i południowej Portugalii.

W Portugalii rozdają nieruchomości za darmo
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEJdUkPV

Coraz więcej portugalskich gmin rozdaje grunty rolne i domy za darmo. Oferta służy utrzymaniu drastycznie malejącej na prowincji liczby mieszkańców oraz kurczeniu się obszarów uprawnych.

Rozdawanie ziemi i domów przez gminy rozpowszechnia się głównie w regionach północnej i południowej Portugalii: Beira Baixa, Beira Alta oraz Alentejo. Samorządowcy próbują w ten sposób zachęcić przede wszystkim młodzież do pozostania na prowincji.

Jak dowiedział się dziennik _ Diario de Noticias _, projekty, oparte na bezpłatnym rozdawaniu ziemi w celu zatrzymania dotychczasowych mieszkańców bądź przyciągnięcia nowych, rozwija już kilkanaście gmin. Najhojniejsza jest gmina w Idanha-a-Nova, przy wschodniej granicy Portugalii z Hiszpanią.

bEJdUkPX

Pod koniec listopada tamtejsi samorządowcy przekazali państwu 530 hektarów ziemi uprawnej. - _ Każdy, kto przedstawi dobre pomysły na jej zagospodarowanie, otrzyma teren w posiadanie. Najbardziej uprzywilejowani są ludzie młodzi, szczególnie rolnicy. Na tej grupie wiekowej zależy nam najbardziej. Robimy wszystko, aby zatrzymać szybko postępujące w naszym regionie starzenie się społeczeństwa _ - powiedział Alvaro Rocha, burmistrz gminy Idanha-a-Nova.

Władze gminy dysponują również opustoszałymi domami. _ - Mamy ich bardzo dużo. Niestety, część z nich wymaga najpierw remontu. Każdy, kto chciałby u nas zamieszkać, może dostać taką nieruchomość _ - dodał Alvaro Rocha.

OBEJRZYJ MATERIAŁ VIDEO O RECESJI W PORTUGALII (ANG.):

Według danych organizacji Novos Povoadores, wspierającej osadnictwo na pustoszejącej wsi, aktualnie zainteresowanych zamieszkaniem na prowincji jest prawie tysiąc portugalskich rodzin.

Portugalia w szybkim tempie traci obszar ziemi uprawnej. Według szacunków Krajowego Instytutu Statystycznego w Lizbonie od 1986 roku powierzchnia gruntów rolnych w tym kraju zmniejszyła się o 1,5 mln hektarów. W ciągu ostatnich 30 lat na portugalską prowincję sprowadziło się kilkadziesiąt tysięcy zagranicznych obywateli, głównie emerytów z Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Holandii.

bEJdUkQd
Czytaj więcej wiadomości z Portugalii w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t153341.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/takiej;emigracji;jeszcze;nie;bylo;wyjezdzaja;do;afryki,186,0,977850.html) Tego jeszcze nie było. Emigrują do Afryki Poziom bezrobocia w ponad 10-milionowej Portugalii jest największy od 35 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t196487.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jak;naprawde;przebiegaly;strajki;w;portugalii,32,0,975904.html) Jaka jest prawda o strajkach w Portugalii? Zdaniem władz, udział pracowników w proteście był znacznie mniejszy niż twierdzą związkowcy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t149015.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/trojka;zaczyna;kolejna;misje;w;portugalii,183,0,959415.html) Test Portugalii. Sprawdzą, czy to druga Grecja Socjaldemokratyczny rząd Pedro Passosa Coelho za wszelka cenę stara się udowodnić, że jego kraj nie idzie śladami Grecji.
bEJdUkQy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Uhnbn
2 lata temu
Wyslac tam przybyszy z Afryki to szybko zaludnia Portugalie i Sycylie!...