Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Poznaniu powstanie centrum silników wojskowych

0
Podziel się:

W Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu powstanie centrum
silników wojskowych, które zajmie się produkcją i pełnym serwisowaniem całej palety napędów dla pojazdów wykorzystywanych przez siły zbrojne.

W Poznaniu powstanie centrum silników wojskowych
(Agencja SE/East News)
bFdYMOWJ

W Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu powstanie centrum silników wojskowych, które zajmie się produkcją i pełnym serwisowaniem całej palety napędów dla pojazdów wykorzystywanych przez siły zbrojne. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Warszawie.

Porozumienie sygnowali szef MON Tomasz Siemoniak, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski i prezes Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu Janusz Potocki.

W ramach modernizacji technicznej używane przez wojsko silniki mają stopniowo zostać zunifikowane i pochodzić od jednego, krajowego producenta.

bFdYMOWL

- _ Chodzi zarówno o produkcję, jak i serwisowanie wszystkich silników, zespołów napędowych, które są stosowane lub będą stosowane w nowych wyrobach powstających w ramach modernizacji sił zbrojnych _ - powiedział Potocki.

MON zaakceptował już partnera strategicznego poznańskich zakładów, którym ma być niemiecka firma MTU Friedrichshafen. Przed WZMot teraz najtrudniejszy - jak przyznał Potocki - etap, czyli negocjacja licencji na produkcję i serwisowanie całej palety zespołów napędowych o mocy od 100 do ponad 1100 kilowatów, w tym już używanych przez Wojsko Polskie w czołgach Leopard 2.

Firma zamierza też zmodernizować hamownię i przystosować do produkcji i serwisowania silników jedną ze swoich hal produkcyjnych. _ Uważamy, że pełne osiągnięcie całego zakresu możliwości serwisowania i produkcji to jest horyzont dwóch lat _ - ocenił prezes WZMot.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/33/135201.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zmiany;w;armii;pis;zaskarzyl;do;ustawe,233,0,1408745.html) *PiS atakuje prezydenta. "Spowoduje chaos!" * - _ To będzie to odpowiedzialność prezydenta Komorowskiego i ministra Siemoniaka _ - podkreślił Mariusz Antoni Kamiński.

bFdYMOWR

Jak powiedział Siemoniak, MON zdecydował się na to, by wymianę pojazdów w polskiej armii rozpocząć od początku, czyli od tego, żeby w Polsce mogły powstawać do nich silniki.

- _ To jest bardzo mocna ilustracja nowego podejścia, które staramy się wprowadzać, mianowicie, że nie interesują nas wielkie zakupy za granicą bez rzeczywistego transferu technologii do Polski _ - podkreślił szef MON. - _ Wojsko polskie, które potrzebuje przecież tysięcy samochodów w ciągu najbliższych kilku, kilkunastu lat, takie samochody otrzyma. Dzisiaj robimy pierwszy krok _.

Natomiast Dąbrowski podkreślał, że ARP odchodzi od ratunkowej restrukturyzacji państwowych przedsiębiorstw na rzecz wspierania firm przez innowacje i nowe inwestycje. Poinformował też, że Agencja podwyższy kapitał WZMot, ale nie podał konkretnej kwoty.

Prócz inwestycji w silniki należące do MON Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. w Poznaniu remontują i chcą modernizować czołgi Leopard 2, są też liderem jednego z dwóch konsorcjów konkurujących w programie budowy lekkiego opancerzonego transportera rozpoznawczego.

bFdYMOWS

Siemoniak poinformował też, że w listopadzie powinny zapaść decyzje w sprawie pozyskania z Niemiec kolejnej partii używanych czołgów Leopard 2. Jak informowali wcześniej przedstawiciele wojska, chodzi o 119 pojazdów. Również w listopadzie wojsko ma złożyć zamówienie na modernizację już używanych 127 Leopardów 2 za 8-10 mln zł za każdy pojazd. Wkrótce ma zostać też podpisana umowa z Jelcz-Komponenty na średnie terenowe ciężarówki (wojsko chce ich kupić ponad 800).

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/197/m268485.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/umowa;kontrwywiadu;z;rosjanami;siemoniak;zaprzecza,5,0,1393925.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Był tajny układ kontrwywiadu z Rosjanami?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/111/m156015.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/agencja;mienia;wojskowego;i;wojskowa;agencja;mieszkaniowa;zostana;polaczone,93,0,1288285.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Takiego połączenia w Polsce jeszcze nie było
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/55/m190775.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szef;mon;chcemy;wspolpracy;z;japonia,203,0,1267915.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Japończycy nauczą Polaków jak się bronić?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/64/m46400.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mon;wyda;ponad;poltora;miliarda;zlotych;na;transportery;opancerzone,60,0,1407804.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) MON wyda 1,5 miliarda złotych na Rosomaki
bFdYMOXm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)