Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W przyszłym roku kilkadziesiąt szpitali będzie spółkami

0
Podziel się

Na ten cel rząd przeznaczy 360 mln złotych - zapowiada premier.

W przyszłym roku kilkadziesiąt szpitali będzie spółkami
(kprm.gov.pl)
bEhQsjsR

W 2010 roku kilkadziesiąt szpitali zostanie przekształconych w spółki. Na ten cel rząd przeznaczy 360 mln zł - powiedział premierDonald Tusk. W jego ocenie rok ten będzie kluczowy dla przekształceń szpitali.

Zaplanowany na lata 2009-2011 program zakłada pomoc finansową dla samorządów, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego. Według rządu ma to pozwolić samorządom na lepsze zarządzanie szpitalami oraz poprawi ich organizację i finansowanie.

Premier podkreślił w TOK FM, że kilkadziesiąt, blisko 80 szpitali, które się już zgłosiły do tzw. _ planu B _ są w trakcie przygotowania do tego projektu.

bEhQsjsT

_ - Na rok 2010 przewidzieliśmy 360 mln zł finansowania. Mówimy tu głównie o redukcji zadłużenia publicznego _ - mówił szef rządu.

Jak sprawdził Money.pl do tej pory skala przekształceń jest jednak niewielka.Resort zdrowia zweryfikował tegoroczne plany i ze stu planowanych placówek, które miały zostać przekształcone mówi o 15. Z zapowiadanych 1,38 mld złotych przekazano zaledwie 12 mln zł. Poza tym trafiły one do samorządów, które już wcześniej dokonały przekształceń.Przeszkodą są zawiłe i czasochłonne procedury.

Samorządy, które przyjmą plan restrukturyzacji szpitala, powołują spółkę kapitałową, przedstawiają biznesplan oraz harmonogram spłaty zobowiązań. Plan B ma za zadanie oddłużenie placówki i _ wyjście na prostą. _

Zadłużenie placówek służby zdrowia to ogółem ponad 9,65 mld zł, w tym ponad 2,31 mld zobowiązań wymagalnych. W rekordowym okresie - połowie 2005 roku, było ich 3 razy więcej - 6,24 mld zł, a ogólne zadłużenie służby zdrowia wynosiło wtedy blisko 10,3 mld zł.

bEhQsjsZ

_ źródło: Ministerstwo Zdrowia _

Tusk wyjaśniał, dlaczego w czasie rządu SLD jego ugrupowanie było przeciwne takiemu rozwiązaniu, które teraz jest realizowane. Jak mówił, za czasów SLD plan przekształcania szpitali w spółki był inny niż teraz, bo - jego zdaniem - nie dawał gwarancji, że szpitale nie będą się dalej zadłużały.

_ - Prawdziwy problem polega na tym, że wszyscy mrugają do siebie okiem i mówią a my i tak będziemy wydawać tyle pieniędzy ile chcemy, w tym bardzo dużo na płace, bo przecież wiadomo, że prędzej czy później ktoś albo umorzy te zadłużenie, albo ktoś za nas zapłaci _ - mówił Donald Tusk.

bEhQsjta

Zaznaczył, że w projekcie PO możliwe jest umorzenie zobowiązań publicznych tylko pod warunkiem, że szpital i jego faktyczny właściciel, czyli samorząd, poradzą sobie z zadłużeniem wobec innych wierzycieli, takich jak np. dostawcy sprzętu.

ZOBACZ TAKŻE:

Raport Money.pl
*Nie będzie szybkiej komercjalizacji szpitali i przychodni * Rządowy program Ratujemy polskie szpitale (plan B) wbrew zapowiedziom nie wywołał lawiny komercjalizacji. Od kwietnia, gdy został wdrożony, nie przekształcono ani jednej placówki służby zdrowia. Czytaj w Money.pl
bEhQsjtu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)