Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
17.09.2005 12:23

W rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej wystawa "Karty" i "Memoriału" o obliczach totalitaryzmu

s W rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej wystawa "Karty" i "Memoriału" o obliczach totalitaryzmu

Podziel się
Dodaj komentarz

17 września 1939 roku Armia Czerwona, łamiąc pakt o nieagresji, wkroczyła do Polski.
Dla rosyjskich historyków ze Stowarzyszenia "Memoriał" nie ulega wątpliwości, że inwazja sowiecka na Polskę w 1939 roku była zbrodnią.
Stowarzyszenie "Memoriał" i ośrodek "Karta" zorganizowały wystawę "Europa XX wieku: oblicza totalitaryzmu". Wystawa dokumentuje początki i zbrodnie totalitaryzmów - komunistycznego i nazistowskiego.
Dyrektor "Memoriału" Nikita Ochotin uważa, że takie wystawy są potrzebne, zwłaszcza w Rosji, gdzie pamięć o zbrodniach komunizmu słabnie. Dla nas interesujaca może być zwłaszcza historia polskich wątków "wielkiej czystki" w koncówce lat trzydziestych w ZSRR. - mówi Ochotin.
Na wystawie są zdjęcia, fragmenty wystąpień przwódców nazistowskich i komunistycznych, urywki filmów.
Wiele materiałów ma drastyczny charakter - są zdjęcia dokumentujące egzekucje, życie w gettach czy łagrach. Często przejmujące są nie tyle szczegóły zawarte na obrazie, ale okoliczności jego powstania, jak w przypadku enkawudowskich zdjęć osób tuż przed egzekucją.
Są również materiały propagandowe mówiące w przypadku komunistów o ucisku robotników i konieczności zabijania burżuazji, w przypadku nazistów o ucięmiężonej Germanii i jej wrogach.
Wystawę można oglądać w Warszawie przy ulicy Karowej 20.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz