Notowania

prąd
03.12.2009 15:20

W rządzie spór o tańszy prąd dla ubogich

Resort finansów odrzuca pomysł rekompensowania zniżek firmom energetycznym.

Podziel się
Dodaj komentarz

W rządzie spór o projekt wsparcia najuboższych odbiorców energii elektrycznej. Resort finansów odrzuca pomysł Ministerstwa Gospodarki. Chodzi o rekompensowanie zniżek firmom energetycznym. - _ Rozbieżności będą rozstrzygane na komitecie stałym Rady Ministrów _- zapowiada wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Wiceminister Strzelec-Łobodzińska uważa, że może to nastąpić jeszcze w grudniu.

Resort gospodarki ponad dwa miesiące temu rozesłał do konsultacji projekt systemu wsparcia najuboższych odbiorców energii. Jest to jeden z najważniejszych warunków uwolnienia cen prądu dla gospodarstw domowych.

Resort proponuje, by przedsiębiorstwa energetyczne naliczały najuboższym klientom 30-procentową zniżkę na określoną liczbę kilowatogodzin. Chodzi o 629 tys. rodzin uprawnionych do pomocy społecznej.

W październiku resort finansów negatywnie zaopiniował pomysł Ministerstwa Gospodarki, by firmy energetyczne mogły potrącać sobie udzielaną bonifikatę od podatku VAT. Resort finansów w swojej ekspertyzie napisał, że taka zmiana jest niemożliwa ze względu na przepisy unijnej.

- _ Ministerstwo finansów jest w stanie zaakceptować pomoc dla tych najuboższych odbiorców jedynie w oparciu o system zabezpieczenia społecznego, ale jednocześnie nie godzi się na finansowanie takiego systemu z budżetu państwa _ - mówi Strzelec-Łobodzińska.

Zdaniem wiceminister, taka koncepcja zachęci do zadłużania się, ponieważ - po zaakceptowaniu wniosku - płatnikiem długu wobec przedsiębiorstwa energetycznego będzie ośrodek pomocy społecznej, a nie klient, który nie płaci rachunków. _ - Staramy się na ten temat dyskutować i przekonywać resort finansów _ - mówi Strzelec-Łobodzińska.

Wiceminister nie wykluczyła jednak, że jej resort ponownie zastanowi się nad koncepcją wspierania tzw. wrażliwych odbiorców energii przy wykorzystaniu systemu pomocy społecznej.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ URE nie zgadza się na skalę podwyżek cen prądu ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ure;nie;zgadza;sie;na;skale;podwyzek;cen;pradu,141,0,562573.html )
Tagi: prąd, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz