Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Sejmie debata nad wotum zaufania

0
Podziel się

Pierwsze starcie tych, którzy jeszcze kilka tygodni temu mieli wspólnie rządzić Polską. Lider PO Donald Tusk w ostrych słowach skrytykował w Sejmie expose premiera Kazimierza Marcinkiewicza oraz wystąpienie lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego.

W Sejmie debata nad wotum zaufania
bCYBluOd

*Pierwsze starcie tych, którzy jeszcze kilka tygodni temu mieli wspólnie rządzić Polską. Lider PO Donald Tusk w ostrych słowach skrytykował w Sejmie expose premiera Kazimierza Marcinkiewicza oraz wystąpienie lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. *

W swoim wystąpieniu szef PiS podkreślił, że to jego ugrupowanie jest szczególnie odpowiedzialne za losy kraju. Podkreślił, że projekt jego partii zakłada oczyszczenie i reformę polskiego państwa. Zaznaczył, że program dotyczy też polityki gospodarczej nastawionej na wzrost, która jednocześnie będzie się odnosić do likwidacji bezrobocia, biedy, kryzysu służby zdrowia, poczucia bezpieczeństwa i do spraw polskiej wsi.

Kaczyński mówił także o Platformie Obywatelskiej, której zarzucił, że jej program mógłby się przyczynić do wzrostu gospodarczego, ale nie likwidowałby problemów społecznych w Polsce.

bCYBluOf

Jarosław Kaczyński podkreślił, że w planach PiS nadal jest również powołanie Komisji Prawdy i Sprawiedliwości, czego Kazimierz Marcinkiewicz nie zawarł w swoim expose. Wyraził też nadzieję na znalezienie wśród innych partii poparcia dla powołania Urzędu Antykorupcyjnego.

PO: expose fałszywych obietnic

Z ostrą krytykę expose premiera, jak i wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego wystąpił Donald Tusk. Zarzucił rządowi Kazimierza Marcinkiewicza składanie fałszywych obietnic. W czasie sejmowej debaty nad expose nowego premiera, lider Platformy Obywatelskiej powiedział, że z jednej strony mamy puste słowa, a z drugiej czyny, które im przeczą.

W ocenie Donalda Tuska, przykładem na niewiarygodność nowego rządu jest obietnica wprowadzenia programu taniego państwa. Lider PO powiedział, że wbrew niej pierwszymi decyzjami nowego premiera było zwiększenie wydatków na administrację publiczną i zwiększenie liczby stanowisk.

Donald Tusk wytknął również Kazimierzowi Marcinkiewiczowi, że w expose mało miejsca poświęcił na zagadnienia gospodarcze i ekonomiczne. Zwrócił, między innymi, uwagę, że zamiast o 3-ech milionach obiecanych mieszkań, premier mówił o budowie czterech stadionów.

bCYBluOl

Dwa expose?

Szef Platformy Obywatelskiej odniósł się też do porozumienia Prawa i Sprawiedliwości z Ligą Polskich Rodzin i Samoobroną. Przypomniał, że partia braci Kaczyńskich obiecywała budowanie przyszłości Polski. Zdaniem Tuska, z tymi partiami wydaje się to jednak niemożliwe.

Lider PO stwierdził też, że dziś w Sejmie wygłoszone zostały dwa expose. W jego ocenie, pierwszym, było wystąpienie premiera Kazmierza Marcinkiewicza, drugim - przemówienie rekomendujące ten rząd wygłoszone przez lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem Donalda Tuska, Kaczyński wyjaśnił wszelkie wątpliwości, że zarówno w zamierzeniach Marcinkiewicza jak i całego PiS-u nie było stworzenia koalicji z Platformą Obywatelską. Na zakończenie Donald Tusk powiedział, że Polska ma jeszcze szansę na normalną, dobrą koalicję.

bCYBluOG
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
KOMENTARZE
(0)