Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
21.05.2005 23:10

W Sieniawie Żarskiej nie będzie zakładu preparowania zwłok

Gunter von Hagens zrezygnował z planów preparowania zwłok w należącym do niego zakładzie w Sieniawie Żarskiej. Kontrowersyjny niemiecki naukowiec zapewnił, że będzie się tam zajmował jedynie produkcją urządzeń i preparatów potrzebnych do plastynacji, a preparowanie ludzkich ciał będzie prowadzone jedynie w jego rodzinnym zakładzie w Hedelbergu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ponad setka mieszkańców Sieniawy Żarskiej uczestniczących w spotkaniu z von Hagensem nagrodziła jego deklarację głośnymi brawami. Wcześniej wszyscy w skupieniu wysłuchali wykładu dotyczącego preparowania zwłok. Von Hagens powoływał się m.in.: na tradycje holenderskiej szkoły anatomii i zapewniał, że jego działalność to nic nowego i nic szokującego. "Pokazy anatomicze mają w Europie bardzo długą, ponad 300-letnią tradycję. Pomiędzy XV a XIX wiekiem ludzkie zwłoki były bardzo często wystawiane na widok publiczny i było to całkiem normalne" - podkreślał Von Hagens zapewniając, że preparowanie zwłok i pokazy anatomicze były popierane również przez Kościół.

Te słowa wywołały oburzenie ze strony niektórych słuchaczy, wśród których byli również lubuscy działacze Młodzieży Wszechpolskiej, którzy w piśmie rozdawanym uczestnikom spotkania uznali działania niemieckiego naukowca za "prowokację niezgodną z polskim prawem i poczuciem ludzkiej godności".

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz