Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W sierpniu poprawiły się nastroje konsumentów

0
Podziel się:

Nastroje konsumentów w sierpniu poprawiły się, a Wskaźnik Optymizmu Konsumentów zyskał ponad 3 punkty i wyniósł 88,77 pkt. - podał badający koniunkturę IPSOS.

Nastroje konsumentów w sierpniu poprawiły się, a Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) zyskał ponad 3 punkty i wyniósł 88,77 pkt. - podał w piątek badający koniunkturę IPSOS.

"Ta poprawa nastrojów obejmuje zarówno oceny i oczekiwania dotyczące własnej zamożności, jak również ogólne oczekiwania dotyczące gospodarki krajowej" - napisano w komunikacie do wyników badania.

Wskaźnik Skłonności do Zakupów wzrósł o 3 pkt. do 95,15 pkt., a Wskaźnik Klimatu Gospodarczego o prawie 4 pkt. do 78,84 pkt.

"W sierpniu wśród konsumentów utrzymywały się dosyć wysokie obawy o przyszłe bezrobocie. Jednocześnie od kilku miesięcy powoli, ale systematycznie pogarszają się oczekiwania dotyczące poziomu cen w przyszłości. Coraz mniej osób spodziewa się ich spadku lub wzrostu wolniejszego niż dotychczas, a coraz więcej osób uważa, że mogą one rosnąć szybciej niż dotychczas. Powodem rosnących obaw o przyszłą inflację mogą być obserwowane od początku wakacji podwyżki cen na stacjach paliw" - napisał Ipsos.

Wskaźnik może przyjmować wartości od 0 do 200 punktów. Podstawą jego obliczania są odpowiedzi na pięć pytań zadawanych w sondażu Ipsos na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Badanie przeprowadzono między 3 a 9 sierpnia 2005 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1018 Polaków w wieku 15 i więcej lat, a statystyczny błąd oszacowań dla tej liczebności pozostaje nie większy niż (+/-) 3,1 proc.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)