Notowania

opłaty za przedszkola
15.06.2013 08:56

W Szwecji rodzice otrzymają odszkodowanie za brak miejsca w przedszkolu

W ten sposób szwedzki rząd chce zmusić samorządy do zapewnienia opieki wszystkim dzieciom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStockphoto)

W ten sposób szwedzki rząd chce zmusić samorządy do zapewnienia opieki wszystkim dzieciom.

Według obowiązujących obecnie przepisów dziecko w Szwecji powinno zostać przyjęte do przedszkola w ciągu czterech miesięcy od zgłoszenia. Najnowszy raport rządowy stwierdza jednak, że w praktyce 36 z 290 gmin ma problem z dotrzymaniem tego terminu, co dotyka 3 tys. dzieci rocznie, czyli 2 proc.

_ - To wydaje się niewiele; problem pojawia się wtedy, gdy z powodu braku miejsca w przedszkolu rodzic nie może wrócić do pracy i ma kłopot z utrzymaniem się _ - stwierdza autor opracowania Fjord Orust. Jak wyliczono, takie przymusowe bezrobocie rodziców kosztuje społeczeństwo około 180 mln koron rocznie (około 21 mln euro). _ - To jest więc czysty zysk dla gmin, jeśli rodzice będą mogli pracować i płacić podatki _ - podkreśla Orust.

Nowy przepis wprowadzający odszkodowanie dla rodziców w przypadku braku miejsca w przedszkolu ma wejść w życie 1 stycznia 2015 roku. Będzie to kwota zależna od czasu oczekiwania, zbliżona do wysokości zwykłego zasiłku rodzicielskiego.

Raport podaje, że główną przyczyną zbyt małej liczby miejsc w przedszkolach są błędy lokalnych władz w planowaniu.

W Szwecji przedszkola to najczęściej drewniane budynki o lekkiej konstrukcji stawiane w parkach lub na terenach zielonych.

Czytaj więcej w Money.pl
Przedszkola za złotówkę. To rzeczywistość Minister edukacji Krystyna Szumilas nie kryła zadowolenia z uchwalenia tej nowelizacji.
Pieniądze na przedszkola będą dotacjami Środki z budżetu na dofinansowanie wychowania przedszkolnego będą przekazywane samorządom w formie dotacji, a nie w subwencji jak chce PiS.
Tagi: opłaty za przedszkola, przedszkola, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz