Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Szwecji wzrosła radioaktywność

0
Podziel się:

Największe stężenie jodu odnotowano w Sztokholmie, ale nie jest ono groźne dla ludzi.

W Szwecji wzrosła radioaktywność
(PAP/EPA/TEPCO)

Trzy spośród sześciu stacji pomiarowych w Szwecji odnotowały zwiększony poziom radioaktywności w powietrzu. Urząd Ochrony Radiologicznej uspokaja jednak, że wykryty jod nie zagraża zdrowiu i życiu ludzi.

Największe stężenie jodu 131 wynoszące 0,3 milibekerela na metr sześcienny powietrza odnotowano w Sztokholmie, natomiast bardzo niski poziom radioaktywności wykryto w Umea i Kirunie na północy Szwecji. Natomiast żadnego promieniowania nie odnotowano w Visby na Gotlandii, Ljungbyhed na południu i Gaevle w środkowej Szwecji.

- _ Tak jak się spodziewaliśmy radioaktywny jod po awarii elektrowni atomowej w Japonii dotarł do Szwecji. Stężenie jest jednak bardzo niskie i nie ma zagrożenia dla ludzi i środowiska _ - twierdzi Leif Moberg, szef działu badań szwedzkiego Urzędu Ochrony Radiologicznej.

Z powodu potencjalnego zagrożenia Urząd Ochrony Radiologicznej od ubiegłego tygodnia zlecił zwiększenie częstotliwości badań. Zamiast dwa razy w tygodniu, analizy przeprowadzane są codziennie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t135901.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;dla;japonskiej;zywnosci;-;w;rosji,80,0,799824.html) "Nie" dla japońskiej żywności - w Rosji Służby sanitarne Rosji zaleciły przewoźnikom powietrznym, by nie zaopatrywali się w Japonii w gotowe potrawy dla pasażerów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t135901.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/radioaktywna;chmura;dotrze;do;polski,207,0,799439.html) Radioaktywna chmura dotrze do Polski Będzie jednak mocno rozcieńczona i nie wyrządzi nam żadnej krzywdy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t135832.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/to;juz;katastrofa;ekologiczna;fukushima;grozniejsza;niz;czarnobyl,59,0,798523.html) To już katastrofa ekologiczna. Fukushima groźniejsza niż Czarnobyl? Możemy mówić o największej katastrofie nuklearnej od blisko 25 lat.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)