Notowania

upadłość
06.01.2010 16:27

W ubiegłym roku upadło blisko 700 firm

Raport Coface: To o blisko 70 proc. więcej niż rok wcześniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eyecrave/iStockphoto)

*W 2009 roku upadło w Polsce 691 firm, czyli o 68 proc. więcej niż rok wcześniej. Zdaniem firmy Coface, międzynarodowego ubezpieczyciela należności, wiele naszych przedsiębiorstw nie przetrwało kryzysu finansowego. *

Firma opublikowała aport na temat upadłości w ubiegłym roku. Wynika z niego, że w stosunku do 2008 roku liczba upadłości wzrosła ok. trzykrotnie w przetwórstwie stali i transporcie; ucierpiał też handel, gdzie liczba bankrutów wzrosła dwukrotnie. Ubiegły rok nie był też najlepszy dla branży budowlanej, poligraficznej i AGD - wskazują analitycy.

Coface zaznacza jednocześnie, że 2008 rok był wyjątkowo łaskawy dla firm. _ Po sześciu latach spadku, rok 2009, zgodnie z przewidywaniami zaowocował znacznym wzrostem niewypłacalności polskich firm _ - czytamy w raporcie.

*W 2010 roku bankructw będzie więcej, głównie przez utratę płynności *

ZOBACZ TAKŻE: Liczba bankructw wzrosła o połowę
Analitycy przewidują, że w tym roku liczba upadłości na pewno wzrośnie i _ może to być wzrost drastyczny _.

Ma to być efektem zakończenia postępowań upadłościowych, które są obecnie w toku, a także _ upadłości firm, które obecnie zmagają się ze wzrostem wymagalnych zobowiązań _.

Bankructwa w czasie tego kryzysu - wskazuje Coface - mają podłoże przede wszystkim w problemach przedsiębiorstw z płynnością. To z kolei wynika z utrudnionego dostępu do finansowania i obniżonych przychodów ze sprzedaży.

_ O ile w pierwszym przypadku sytuacja ulega stopniowej poprawie dzięki powolnemu zwiększaniu akcji kredytowej przez banki, o tyle na utrzymywanie się mniejszych obrotów firm w 2010 roku może mieć wpływ rosnące bezrobocie, mogące ograniczać popyt wewnętrzny _ - oceniają eksperci firmy.

* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ Wskaźniki inflacji i bezrobocia ]( http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: upadłość, wiadomości, praca, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz