Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
16.04.2005 19:51

W Warszawie i Krakowie upamiętniono 65. - tą rocznicę zbrodni katyńskiej

Apelem Poległych zakończyły się w Warszawie centralne obchody upamiętniające 65.-tą rocznicę zbrodni katyńskiej. Przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie wieńce złożyli ministrowie Ryszard Kalisz i Izabela Jaruga Nowacka.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rano podczas uroczystej Mszy poświęcono przedmioty odzyskane w trakcie ekshumacji ciał pomordowanych. W samo południe przed grobem Nieznanego Żołnierza złożono wieńce. W uroczystościach wzięli udział: prezydent Aleksander Kwaśniewski, premier Marek Belka, marszałek senatu Longin Pastusiak oraz rodziny zamordowanych.

W Kancelarii Prezydenta Aleksander Kwaśniewski wręczył odznaczenia państwowe 46 osobom, które przyczyniły się do ujawnienia i wyjaśnienia zbrodni katyńskiej. Wyróżnieni pochodzą z: Polski, Ukrainy i Rosji.

65-tą rocznicę Katynia uczczono także w Krakowie. Przed Krzyżem Katyńskim, przy ulicy Grodzkiej, zebrały się rodziny ofiar pomordowanych i kombatanci. Kwiaty złożyli również przedstawiciele małopolskich władz samorządowych.

W 1940 roku, z rozkazu Stalina wymordowano blisko 22 tysiące polskich jeńców wojennych. Moskwa dopiero po 50-ciu latach przyznała, że sprawcą tego mordu było NKWD.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz