Notowania

handel
02.04.2010 10:34

W Wielkanoc zakupów nie zrobimy

Jeśli sklep ma być otwarty, to sprzedawać może tylko właściciel lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CandyBox/Dreamstime)

4 i 5 kwietnia, czyli Święta Wielkanocne, to dni ustawowo wolne od handlu. Jeśli sklep w te dni ma być otwarty, to sprzedawać w nim może tylko właściciel lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie. Nie dotyczy to pracowników np. stacji benzynowych i aptek.

W dni, które zgodnie z Kodeksem pracy są oficjalnie dniami świątecznymi, pracować w handlu nie mogą osoby zatrudnione w sklepie na podstawie umowy o pracę. Wynika to z Kodeksu pracy, który stanowi, że _ praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona _.

Nie ma natomiast przeszkód, by 4 i 5 kwietnia pracował w sklepie sam właściciel albo osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Art. 151 (9a) Kodeksu pracy nie zakazuje zatrudniania takich osób w dni świąteczne.

Kodeks pracy zezwala natomiast na normalny handel w dni świąteczne w tzw. placówkach użyteczności publicznej. Zaliczają się do nich np. w apteki czy stacje benzynowe.

W wielu placówkach handlowych skracane są też godziny pracy w sobotę wielkanocną. Jednak w tym wypadku zależy to wyłącznie od dobrej woli pracodawcy, od tego, w jaki sposób porozumie się on z załogą.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Zakaz handlu w niedzielę jeszcze w tym roku? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/zakaz;handlu;w;niedziele;jeszcze;w;tym;roku,211,0,597971.html )
* [ "Szczęki" na ulicach odejdą do lamusa ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/szczeki;na;ulicach;odejda;do;lamusa,62,0,552766.html )
Tagi: handel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz