Notowania

pgnig
30.11.2009 16:56

W Wielkopolsce działa nowa kopalnia gazu

Eksploatacja złoża w Roszkowie koło Jarocina zgodnie z planem ma trwać 20 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz spółka FX Energy Poland uruchomiły w Roszkowie koło Jarocina (Wielkopolska) kopalnię gazu. Eksploatacja złoża, oszacowanego na 900 mln m. sześć., ma trwać 20 lat.

_ - Inwestycja kosztowała około 45 mln zł _ - poinformował prezes FX Energy, Zbigniew Tatys. Gaz z Roszkowa będzie trafiać do sieci krajowej rurociągiem Radlin-Krobia.

_ - Takich inwestycji jak w Roszkowie nie ma w Polsce wiele. Jest to jedna z ostatnich oddawanych w tej chwili. W końcu 2010 r. rusza budowa kopalni w okolicach Tarnowa. Nakłady na inwestycje, czyli na poszukiwanie, wiercenia i zagospodarowanie terenów w 2010 r. będą kosztować około 260 mln zł _ - powiedział wiceprezes zarządu PGNiG Waldemar Wójcik.

Gaz z kopalni w Roszkowie wydobywany jest z głębokości około 3 km. Złoże ma 2,2 kilometrów kw. powierzchni. Budowa trwała dwa lata.
Podał, że polski gaz zabezpiecza obecnie ponad 30 proc. zapotrzebowania krajowego.

_ - Chcielibyśmy utrzymać w przyszłości ten poziom, pomimo prognoz wzrostu zużycia. Wydobycie musi wzrosnąć do 6 mld m. sześć. _ - dodał.

Jak poinformował Tatys, jego firma jest spółką córką notowanej na Nasdaq amerykańskiej FX Energy. Na polskim rynku działa od prawie 10 lat, a eksploatację złóż prowadzi od 3 lat. W Roszkowie Energy posiada 49 proc. udziałów (51 proc. należy do PGNiG).

Spółka ma w Polsce 16 bloków koncesyjnych i 2 eksploatacyjne. Te ostatnie znajdują się w woj. mazowieckim i dolnośląskim.

Tatys poinformował, że na Energy przypada w Polsce 2 proc. krajowego wydobycia gazu. _ - Naszym celem strategicznym jest zwiększenie tego udziału do 10 proc. _ - powiedział prezes. W inwestycjach jego firma ściśle współpracuje z PGNiG, ale - jak podkreślił - _ Energy szuka też innych partnerów, nawet spoza Polski _. Dodał, że ta współpraca dotyczyłaby bloków koncesyjnych.

Zapytany o wyniki działalności spółki, Tatys powiedział jedynie, że w 2010 planowane jest zrównoważenie wydatków z przychodami. Zaznaczył, że w poprzednich latach spółka wydawała na inwestycje rocznie średnio po 80 ml zł.

Na inwestycji w Roszkowie skorzysta gmina Jarocin. - _ Z opłaty eksploatacyjnej od wydobycia surowców i z podatku od nieruchomości do gminnej kasy wpłynie rocznie 800 tys. zł. _ - poinformował burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

* [ Komplikuje się gazowe porozumienie z Rosjanami ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/komplikuje;sie;gazowe;porozumienie;z;rosjanami,22,0,562198.html )
* [ **PGNiG** otrzyma min. 2 mln USD ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pgnig;otrzyma;min;2;mln;usd,208,0,561104.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: pgnig, gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz