Notowania

wojsko
27.12.2009 08:42

W wojsku będzie mniej kar, więcej nagród

Od nowego roku w armii obowiązywać będą nowe regulacje dotyczące dyscypliny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Od nowego roku w armii obowiązywać będą nowe regulacje dotyczące wojskowej dyscypliny. Nowa ustawa reguluje i upraszcza system kar, dotyczy także wyróżnień, zwiększając motywacyjny charakter nagród.

Na zdjęciu szef MON Bogdan Klich

Nowy akt prawny zastąpi ustawę z 1997 roku, uchwaloną, gdy polskie wojsko składało się w części z poborowych i nie uczestniczyło też jeszcze w misjach, takich jak operacja w Afganistanie, gdzie żołnierze wykonują zadania bojowe._ _

_ - Dwie zasadnicze nowości tej ustawy to, po pierwsze, zasada, że więcej jest nagród a mniej kar, a po drugie sprowadzenie decyzji dyscyplinarnych na niższy poziom, tak by w większym stopniu decydowali dowódcy żołnierzy _ - ocenia szef MON Bogdan Klich.

Obok zwykłych postępowań dwuinstancyjnych ustawa przewiduje procedurę uproszczoną, którą można będzie stosować w przypadkach oczywistych, niebudzących wątpliwości. W postępowaniu dyscyplinarnym, w myśl regulacji, żołnierza może reprezentować radca prawny lub adwokat.
Nowe przepisy zaostrzają kary dla żołnierzy przyłapanych na pijaństwie lub odurzaniu się. Wprowadzają karę stwierdzenia niepełnej przydatności na stanowisku służbowym, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że żołnierz znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu lub narkotyku.

Zmniejszeniu uległ katalog kar dyscyplinarnych - zrezygnowano z kary zakazu opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania oraz kary aresztu koszarowego.

Zgodnie z ustawą zwiększa się krąg przełożonych uprawnionych do stosowania kar dyscyplinarnych - status ten uzyskują także dowódcy drużyn. Zdaniem autorów regulacji, zwiększy to ich autorytet wśród podległych im żołnierzy.

Jeśli żołnierz naruszy jednocześnie dyscyplinę wojskową i prawo karne, rozpoczęcie postępowania dyscyplinarnego będzie możliwe natychmiast - bez czekania na zakończenie postępowania karnego.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Żołnierze nie będą więcej zarabiać ]( http://news.money.pl/artykul/zolnierze;nie;beda;wiecej;zarabiac,23,0,570647.html )
* [ Polski szyfrant pracował dla Chińczyków? ]( http://news.money.pl/artykul/polski;szyfrant;pracowal;dla;chinczykow,95,0,569695.html )
* [ Polski kontyngent bez skrzydeł w Afganistanie ]( http://news.money.pl/artykul/polski;kontyngent;bez;skrzydel;w;afganistanie,9,0,566793.html )

Po zmianach wydłuży się lista wyróżnień. Nagroda będzie mogła polegać też na zatarciu wcześniejszej kary. Wyróżniać będzie można nie tylko żołnierzy służby czynnej, ale także byłych żołnierzy, w tym również pośmiertnie, za dokonania podczas pełnienia służby wojskowej.

W ustawie rozszerzono zakres jej obowiązywania - usunięto ograniczenie, jakim było stosowanie jej w czasie pokoju, obejmując przepisami również m.in. czas po ogłoszeniu mobilizacji i wojny oraz stanów nadzwyczajnych.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: wojsko, prawo, dyscyplina, kary, nagrody, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz