Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wakacje bez gotówki? Coraz częściej

0
Podziel się:

Zdecydowanie chętniej korzystamy z bankomatów. Znacznie częściej jesteśmy też skłonni sięgać po karty płatnicze.

Wakacje bez gotówki? Coraz częściej
(igenkin/iStockphoto)

Gotówka kupiona w kantorze to wciąż według Polaków najwygodniejszy sposób finansowania wydatków w trakcie podróży zagranicznej. Jak wynika z badania Deutsche Bank PBC, odsetek osób zabierających ze sobą gotówkę spadł jednak w ciągu ostatnich dwóch lat o niemal jedną trzecią.

Zdecydowanie chętniej niż przed dwoma laty korzystalibyśmy za to z bezprowizyjnych bankomatów. Znacznie częściej jesteśmy też skłonni sięgać po karty płatnicze, w tym kredytowe.

Co prawda w dalszym ciągu największy odsetek Polaków przed zagraniczną podróżą udałby się do kantoru po walutę, jednak liczba takich osób w ciągu ostatnich dwóch lat znacząco spadła. W badaniu Deutsche Bank PBC przeprowadzonym przez Instytut Homo Homini
w czerwcu 2011 r., aż 41 proc. respondentów wskazywało, że najbardziej wygodną formą dokonywania płatności za granicą jest korzystanie z uprzednio kupionej w polskim kantorze gotówki. W tegorocznym badaniu taką odpowiedź wybrało już tylko 28,5 proc. ankietowanych.

Z nowego sondażu Deutsche Bank PBC wynika również, że na popularności znacznie zyskała bezprowizyjna wypłata pieniędzy z bankomatu. Taki sposób pozyskania pieniędzy jako preferowaną opcję wskazała ponad jedna czwarta respondentów (wzrost z 18 proc. w 2011 r. do 25,7 proc. w 2013 r.). Dodatkowe 7,6 proc. Polaków najchętniej wypłaciłoby gotówkę za granicą z dowolnego bankomatu, akceptując pobraną z tego tytułu prowizję.

Zdaniem Moniki Szlosek, Dyrektor Zarządzającej Obszarem Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank PBC, tak zdecydowany odwrót od gotówki w ciągu ostatnich dwóch lat to bardzo dobra wiadomość._ - Wynik badania pokazuje wyraźnie, że coraz lepiej orientujemy się, jak wykorzystywać rozmaite narzędzia płatnicze, służące nie tylko większej wygodzie, ale i bezpieczeństwu w podróży - komentuje. _ - Wożenie w portfelu sporej sumy _ w gotówce jest bardzo ryzykowne, natomiast nawet jeśli zgubimy kartę, możemy w każdej chwili skontaktować się z bankiem, aby ją zablokować - _mówi Monika Szlosek. _ - Widać również, że szukamy takich rozwiązań, które pozwalają unikać zbędnych kosztów, jak to ma miejsce w przypadku pieniędzy wypłacanych bez prowizji z bankomatów - _ dodaje.

Niestety większość banków w Polsce nie oferuje swoim klientom możliwości bezpłatnej wypłaty gotówki z zagranicznych bankomatów. Jak pokazuje najnowszy ranking przygotowany przez firmę Expander, aktualnie jedynie sześć banków daje taką możliwość. Obecnie taką usługę oferują Alior Bank, Alior Sync, Deutsche Bank PBC i Nordea Bank.

W rankingu znalazł się również Bank Pocztowy, w którym jednak jedynie pierwsze dwie transakcje w danym miesiącu są darmowe, bez względu na to, czy zostały wykonane w Polsce czy za granicą. W Credit Agricole zagraniczne wypłaty są bezpłatne tylko do 30 września, później prowizja będzie wynosiła 5 zł.

Dwa lata temu 17 proc. Polaków preferowało posługiwanie się w zagranicznej podróży kartą kredytową, a jedynie 6 proc. debetową. Dziś karty kredytowe za najwygodniejszy sposób dokonywania płatności w czasie wakacji uważa aż 25,6 proc. ankietowanych, a debetowe niemal 12 proc. z nich. _ - Karta kredytowa pozwala korzystającemu na rozłożenie kosztów poniesionych w czasie urlopu, ponieważ sama płatność zostanie faktycznie uregulowana po upływie bezodsetkowego okresu rozliczeniowego, który zazwyczaj trwa około 30 dni _- mówi Monika Szlosek z Deutsche Bank PBC. _ - Należy również pamiętać, że karty kredytowe są niezbędne w bardzo wielu najbardziej oczywistych wakacyjnych sytuacjach, takich jak wynajem samochodu, czy dokonanie rezerwacji w hotelu - _ przypomina.

Z badania wynika również, że większą skłonność do zabierania ze sobą gotówki, lub jej wymiany w kantorach na miejscu mają osoby w średnim wieku (aż 35 proc. respondentów w wieku 45-54 lata i ponad 30 proc. 55-64-latków). Podczas wakacyjnego wyjazdu z bankomatów znacznie chętniej korzystają osoby w wieku 18-24 lata (32 proc.), podobnie jak z kart debetowych (ponad 20 proc.). Z kart kredytowych korzystają natomiast najczęściej osoby w wieku 25-34 lata (ponad 30 proc.)

Sondaż telefoniczny przeprowadził na zlecenie Deutsche Bank PBC Instytut Homo Homini 19 lipca 2013 r. na losowej, reprezentatywnej dla ogółu mieszkańców Polski próbie respondentów.

Czytaj więcej w Money.pl
Czym płacić na wakacjach? Zobacz, gdzie najbardziej opłaca się wymieniać pieniądze i kto ubezpieczy twoje transakcje na wypadek bankructwa biura podróży.
Wyjeżdżasz za granicę? Warto o tym pamiętać Karta EKUZ uprawnia Polaków do korzystania z opieki medycznej na takich samych zasadach, jak obywatele kraju, w którym się znajdują.
Komórki giną w weekendy. Po imprezach Nasze telefony najczęściej giną lub są kradzione w czasie weekendu. Najwięcej zastrzeżeń kart sim ma miejsca w sobotnie i niedzielne poranki.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)