Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Waldemar Pawlak nie jest już szefem PSL

0
Podziel się:

Dotychczasowy przewodniczący zapowiedział, że złoży dymisję z pełnienia funkcji wicepremiera i ministra gospodarki.

Waldemar Pawlak nie jest już szefem PSL

Nowy prezesem został Janusz Piechociński. Z Waldemarem Pawlakiem wygrał liczbą 17 głosów. - _ Nie jestem prezesem, a jedynie sługą _- powiedział nowy prezes komentując wyniki wyborów.

Aktualizacja, godz. 18.08

Nowy prezes PSL po wyborze zaapelował do swoich kolegów o zachowanie jedności i wspólną pracę dla partii. Zwrócił się też do Waldemara Pawlaka, dziękując mu za kierowanie ugrupowaniem w ostatnich latach. Podkreślił zasługi byłego prezesa dla stronnictwa i podkreślił, że Waldemar Pawlak nie powinien odchodzić z rządu.

PSL ma realny wpływ na to, co się dzieje w naszym kraju, jesteśmy partią Polski lokalnej - powiedział prezes PSL Waldemar Pawlak na XI kongresie partii, na którym zostaną wybrane jej nowe władze. Przedstawił tez nowy pomysł na zagwarantowanie emerytur dla osób pracujących na umowach śmieciowych.

Pawlak walczył na kongresie o fotel prezesa z Januszem Piechocińskim. O reelekcję na stanowisku szefa Rady Naczelnej ubiegał się Jarosław Kalinowski. W dzisiejszym przedwyborczym przemówieniu przekonywał, że PSL ma realny wpływ na to, co się dzieje w kraju. - _ Są partie, które maja 30 proc. poparcia i mogą sobie tyko pogadać w kąciku. To (udział w rządzeniu) jest bardzo ważne osiągnięcie PSL _ - oświadczył Pawlak.

Jak dodał, Stronnictwo jest partią Polski lokalnej. - _ Tam jest nasz matecznik. Opoką dla ruchu ludowego zawsze byli ludzie, którzy tworzą naszą wielką rodzinę ludową _ - podkreślił szef PSL.

Jak zaznaczył, kontynuacja rządu i koalicji po wyborach jest ewenementem w historii polskiej demokracji. Jego zdaniem jest to potwierdzenie, że odpowiedzialna, mądra polityka znajduje uznanie. _ - Taka odpowiedzialność, stabilizacja, powaga jest bardzo potrzebna w tych burzliwych czasach _ - dodał.

Pawlak podkreślił, że PSL nie ucieka od trudnych wyzwań, jak na przykład podniesienie wieku emerytalnego. Jak dodał, partia zaproponowała modyfikacje, aby było to przedsięwzięcie bardziej społeczne.

_ - Stworzyliśmy warunki, żeby wcześniej przejść na emeryturę. To pokazuje, że nawet z pozycji słabszego, jak ma się mądre pomysły, argumenty i propozycje można wygrywać _ - mówił szef ludowców.

Powstanie KRUS bis?Pawlak oświadczył też, że ludowcy poprzez klub parlamentarny zaproponują rozwiązanie na bazie KRUS problemu tzw. umów śmieciowych poprzez utworzenie kasy ryczałtowych ubezpieczeń społecznych.

_ - To jest bardzo dobry sposób, żeby każdy płacił podstawową składkę i dostawał podstawową emeryturę. Mielibyśmy wtedy rozwiązanie wielu problemów, zabezpieczenie młodych ludzi, którzy mogą pracować na elastyczne umowy, ale mają przynajmniej podstawową emeryturę. I KRUS się do tego super nadaje. To mogą być propozycje, które będą sprawiały, że będziemy w czołówce zmian, w czołówce reform _ - podkreślił Pawlak.

- _ Gdy mówimy dziś o przejściu na zieloną stronę mocy, to nie jest tylko przekora, to pomysł na przyszłość, bo dziś mamy nowe możliwości _ - powiedział.

Szef Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski w przemówieniu powiedział, że po katastrofie smoleńskiej pogłębiły się podziały, które _ przenoszą się na całe społeczeństwo _ i są _ podsycane przez polityków. _

Kalinowski podkreślił, że politycy PSL nie są zainteresowani taką wojną. - _ Wolimy się zajmować sprawnym funkcjonowaniem państwa _ - zaznaczył. Jego zdaniem najważniejszym wyzwaniem jest gospodarka.

Jak zaznaczył, Stronnictwo, sprzeciwiając się likwidacji małych sądów rejonowych, stanęło w obronie Polski lokalnej. Dodał, że na tym PSL nie powinien poprzestawać. - _ Trzeba skończyć z oskubywaniem Polski lokalnej _ - podkreślił.

Zaznaczył, że PSL powinno zaproponować zmiany w sposobie finansowania samorządów, by _ budżety samorządów wszystkich szczebli były adekwatne do kompetencji _.

Z kolei szef klubu PSL Jan Bury podsumował działalność klubu parlamentarnego Stronnictwa. Jak ocenił, współrządzenie Polską przez dwie kadencje razem z PO to wielki sukces PSL. - _ Nie ma swarów, kłótni, jest rozwój, duma, inwestycje _ - przekonywał. Na kongresie PSL w hali BGŻ Arena w Pruszkowie obraduje ponad tysiąc delegatów Stronnictwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Pawlak straci władzę? Jego rywal wierzy w zwycięstwo Ewentualny następca obecnego prezesa PSL ma opinię indywidualisty i samotnika.
Pawlak zabiega o opozycję. "To śmieszne" Wicepremier mówi, że chodzi o porozumienie w sprawach dotyczących gospodarki, spraw społecznych i rolnictwa jednak szczegółów nie chce ujawniać.
Ujawnia, co zrobi jak zostanie szefem PSL Główny konkurent Waldemara Pawlaka, chce _ przygotować centrową partię ludową do... _.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)