Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Waldemar Pawlak po expose Tuska: Współpraca koalicjantów jest dobra

0
Podziel się:

Według ministra gospodarki program Inwestycje Polskie to przykład inżynierii finansowej.

Waldemar Pawlak po expose Tuska: Współpraca koalicjantów jest dobra
(PAP/Radek Pietruszka)
bETNfwHV

Zawarte w expose Donalda Tuska propozycje dotyczące kwestii gospodarczych i prorodzinnych pochodzą od ministrów PSL - powiedział Waldemar Pawlak. To - jak zaznaczył wicepremier - świadczy o dobrej współpracy koalicjantów.

Prezes PSL był gościem warmińsko-mazurskiego zjazdu delegatów tej partii. Wybrali oni posła PSL Stanisława Żelichowskiego na szefa struktur regionalnych.

Jak podkreślił podczas konferencji prasowej w Olsztynie wicepremier Pawlak, w wystąpieniu Tuska pojawiły się propozycje gospodarcze oraz kwestie dotyczące polityki prorodzinnej, które pochodzą z ministerstw kierowanych przez polityków PSL.

bETNfwHX

To świadczy - zdaniem Pawlaka - że _ współpraca (między PO i PSL) jest bardzo pożyteczna, bo propozycje ministrów PSL są wprowadzane do programu działań rządu . To w wystąpieniu pana premiera było bardzo widoczne _ - powiedział Pawlak.

Jak podkreślił wicepremier, szef rządu wśród kwestii gospodarczych uwzględnił propozycje ministerstwa gospodarki m.in. dotyczące poprawienia płynności finansowej przedsiębiorstw.

Jak wymienił wicepremier chodzi o wprowadzenie podatku VAT-u kasowego, który daje możliwość płatności tego podatku dopiero po otrzymaniu zapłaty za fakturę. Chodzi także o zmniejszenie obowiązków informacyjnych ciążących na przedsiębiorcach oraz o lepszą dostępność do interpretacji przepisów prawa stosowanych przez ZUS, KRUS i NFZ.

Jak dodał Pawlak kolejną propozycją jest stworzenie funduszu inwestycyjnego, w którym uwzględniono sugestie PSL. Pieniądze z tego funduszu miały by być kierowane nie tylko na duże projekty. Fundusz ten miałby dokapitalizować długoterminowymi papierami wartościowymi banki spółdzielcze, które mogłyby zwiększyć finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw.

bETNfwId

Jak zaznaczył Pawlak elementy polityki prorodzinnej, które przygotowało ministerstwo pracy dotyczą wsparcia rodzin w systemie podatkowym, tak by preferencje i ulgi były adresowane do mających niższe zarobki, a nie do tych o wysokich dochodach.

Według wicepremiera program _ Inwestycje Polskie _ to _ przykład inżynierii finansowej zaczerpniętej z sektora prywatnego, gdzie aktywa bywają angażowane w całej rozciągłości _.

_ - Wykorzystuje się akcje i udziały, by na ich bazie kreować płynność i finansować nowe projekty. Ministerstwo Skarbu Państwa wykazuje aktywność i to jest zmiana epokowa, bo koledzy z PO wcześniej promowali idee bardziej pasywnego państwa, gdzie występowało ono w roli "nocnego stróża" _- dodał.

Według niego _ teraz w obliczu wyzwań kryzysowych jest to dobry kierunek, by angażować państwo w projekty, które mogą mieć znaczenie rozwojowe _. Chodzi o to jak dodał, by _ aktywa w postaci akcji spółek notowanych na giełdzie pracowały podwójnie _. Według niego rynek kapitałowy będzie wówczas mocniejszy i będzie rozwijał sektor usług finansowych.

bETNfwIe

W piątek Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. Przyjął też informację premiera, w której zapowiedział on wydłużenie urlopu macierzyńskiego, program _ Inwestycje polskie _, inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne.

Czytaj więcej w Money.pl
Tego po expose premier się nie spodziewał _ - Dzisiaj jest lekka zadyszka, jutro mam nadzieję będzie lepiej - _powiedział Donald Tusk.
Duda grozi Tuskowi. "To zwykła kiełbasa na kiju" _ Jak premier chce pomóc rodzinie przy zarobkach 1000 złotych brutto? Jak kupić mieszkanie? _
Donald Tusk zapowiada bat na niepłacących VAT Premier ujawnił, o czym będzie mówił w Sejmie. _ Przedstawię plany na 2013 rok z perspektywą na całą kadencję _ - zapowiedział.
bETNfwIy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)