Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Wałęsa: Pokażę Arabom jak budować solidarność

0
Podziel się:

Będę ich ostrzegał przed naszymi błędami. U nas demokracja popada w anarchię.

Wałęsa: Pokażę Arabom jak budować solidarność

Money.pl: Panie prezydencie jedzie Pan do Tunezji z grupą _ ojców demokracji _. Macie wspierać demokratyczne przemiany w tym kraju. Jak to będzie wyglądało?

*Lech Wałęsa, były prezydent RP: *Tam jest konflikt isporo problemów. Młodzi wykształceni ludzie nie mają pracy, jest olbrzymia różnica między bogatymi a biednymi. Po rewolucji teraz przyszedł czas na budowanie demokracji. Dlatego Tunezyjczycy szukają ludzi z doświadczeniami, takimi jak ja. Chce im podpowiedzieć jak przeprowadzić te zmiany.

Jakie doświadczenia z Polski przydadzą się Tunezyjczykom?

Po pierwsze potrzebna jest tam solidarność, tak żeby wszyscy sobie pomagali. To ma być solidarność w myśl zasady: _ nie możesz podnieść ciężaru- poproś kogoś żeby Ci pomógł _.

A w Tunezji mieszkańcy mają sporo tych _ ciężarów _. Jakie Pan widzi kłopoty Tunezyjczyków?

Na przykład prawo słabo funkcjonuje w Tunezji. Są tez ciężary polityczne. Ludzie nie angażują się w politykę, ale ta polityka też jest ciężarem, bo partie polityczne nie zdają egzaminu. To tylko przykłady.

Trzeba wybrać kilka problemów, zorganizować się i solidarnie działać, tak żeby je rozwiązać.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t136472.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tunezyjscy;wiezniowie;przyjechali;do;wloch,3,0,803587.html) Tunezyjscy więźniowie przyjechali do Włoch

Podobnie jak w Polsce w 1989 roku _ Solidarność _, tak w Tunezji centrala związków zawodowych odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu przyszłości kraju po upadku dyktatury. Spotka się Pan z tamtejszymi związkowcami?

Na pewno tak. Będę ich przestrzegał, żeby nie popełniali naszych błędów.

Jakich na przykład?

Żeby nie wchodzili do władzy wykonawczej, a zajęli się tylko kontrolno-ustawodawczą. Muszą też pamiętać, że teraz zmiany trzeba wprowadzać już ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie.

Mam też pomysł, żeby wymusili na tych najbogatszych stworzenie specjalnego funduszu potrzebnego do reform.

Rozumiem, że ci najbogatsi mieli by składać się na ten fundusz. I co dalej?

Za te pieniądze zająć się trzeba bezrobociem. Ci bezrobotni, kiedy zaczną pracować to z podatków będą oddawać te chwilowo zamrożone pieniądze. To wszystko chciałbym, żeby przypilnowały właśnie związki zawodowe.

Wspomniał Pan, że zostało w Polsce popełnionych kilka błędów. W związku z tym mam wątpliwości, czy jesteśmy dobrym wzorem do naśladowania?

Polska jest bardzo dobrym wzorem, ale ta z lat przejściowych. Byliśmy wtedy dobrzy w dwóch etapach, w trzecim było trochę gorzej.

Pierwszy etap, to budowanie monopolu- to nam się udało. Nasz monopol pokonał ten komunistyczny. Drugi etap, to było dzielenie tego monopolu na pluralizm, demokracje i kapitalizm - to też się udało.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t84078.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaczynski;tupal;i;machal;szabelka;nie;zasluzyl;na;pomnik;-;twierdzi;walesa,147,0,812435.html) _ Kaczyński tupał i machał szabelką _. Nie zasłużył na pomnik - twierdzi Wałęsa
Ale w tym trzecim sobie nie poradziliśmy do końca. Chodzi o pomoc w organizowaniu się, już w obronie tego interesu. To znaczy, politycy w partie polityczne, kapitaliści w kapitalistyczne organizacje, a związki zawodowe między tym wszystkim. Tego wszystkiego pilnować miała Solidarność, jako najsilniejszy ruch, i nie wszystko wyszło.

Może popełniłem jakiś błąd. Wszystko to przekazałem, a demokracja nie była jeszcze na tyle mocna, żeby to wziąć i poprowadzić. Może trzeba było dłużej ten monopol trzymać?

Tak czy siak, wszystkie te sugestie i pomysły będę proponował w Tunezji.

Mówi Pan prezydent:_ demokracja nie była jeszcze na tyle mocna _, a teraz jest? Czy te sytuacje po katastrofie smoleńskiej – nie szukając daleko - to jak przebiegała rocznica, nie smuci Pana?

U nas jest to wszystko _ rozdemokratyzowane _ - nowe słowo trzeba wprowadzić jako moje powiedzenie.

Na czym to polega?

Kiedyś mieliśmy tylko prawa, były granice, zabezpieczenia. Teraz w demokracji należy też obok praw dopisać obowiązki. Tego nie mamy i demokracja popada w anarchię.

To będzie Pana pierwsza wizyta w Tunezji?

Nie wiem. W Tunezji chyba jeszcze nie byłem.

Będzie okazja do spaceru po plaży?

Niestety, czeka mnie za dużo pracy. Będę tam tylko dwa dni, a potem lecę do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II. Tam też później mam wykłady.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t75451.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walesa;na;czele;misji;ojcow;demokracji,155,0,811675.html) Wałęsa na czele misji ojców demokracji Podczas pobytu misji w tym kraju odbędą się m.in. publiczne spotkania i rozmowy z młodzieżą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t129817.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;chca;demokratyzacji;tunezji,76,0,760652.html) USA chcą demokratyzacji Tunezji Ben Ali - prezydent sprawujący władzę od 23 lat - zbiegł z kraju wystraszony zamieszkami.
wiadomości
wywiad
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)