Notowania

bezrobocie w polsce
18.02.2013 19:55

Walka z bezrobociem w Polsce. Więcej swobody dla powiatów?

RPO profesor Irena Lipowicz chce, by powiaty miały większą swobodę w elastycznym reagowaniu na bezrobocie. Poprawę efektywności walki z bezrobociem zapowiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

RPO profesor Irena Lipowicz chce, by powiaty miały większą swobodę w elastycznym reagowaniu na bezrobocie. Poprawę efektywności walki z bezrobociem zapowiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Projekt założeń zmian w tej sprawie jest już gotowy.

Lipowicz oraz minister pracy i polityki społecznej wzięli udział w konferencji z okazji 15-lecia istnienia powiatów, która odbyła się w Sejmie. Minister mówił m.in. o potrzebie poprawy efektywności służb zatrudnienia.

W tym kontekście powiedział o opracowywanej w resorcie nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Projekt założeń zmian w tej ustawie pojawił się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej ministerstwa. Celem nowych przepisów, jak mówił Kosiniak-Kamysz, będzie m.in. utworzenie z powiatowych urzędów pracy centrów aktywności zawodowej, a co za tym idzie - poprawa efektywności państwowych służb zatrudnienia.

_ - Naszym wspólnym zadaniem jest zmienić wizerunek, podejście powiatowych urzędów pracy. Jesteśmy otwarci na propozycje _ - zwrócił się do uczestniczących w konferencji samorządowców Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, chciałby, aby zmiany weszły w życie od 2014 r.

Minister podkreślił, że reforma na rynku pracy powinna być zintegrowana ze zmianami w systemie pomocy społecznej; opowiedział się m.in. za powiązaniem Powiatowych Urzędów Pracy z Ośrodkami Pomocy Społecznej. Jako pole do współpracy z powiatami wymienił też przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Zapewnił, że - wbrew pojawiającym się czasem głosom - opowiada się za utrzymaniem powiatów.

Przed ministrem głos zabrała prof. Lipowicz, która zachęcała Kosiniaka-Kamysza, aby zostawił więcej swobody _ w elastycznym reagowaniu na sytuację bezrobocia w powiecie _. Przekonywała, że w czasach kryzysu każda złotówka przeznaczona na tworzenie nowych miejsc pracy musi być wydawana jak najrozsądniej.

RPO opowiedziała się też za pozostawieniem większej swobody samorządom w obszarze pomocy społecznej. Jej zdaniem samorządy powinny mieć także większą autonomię w dziedzinie przeciwdziałania alkoholizmowi, a także w dysponowaniu pieniędzmi dla osób niepełnosprawnych.

Za potrzebą większej autonomii w realizacji tzw. zadań własnych przez powiaty opowiedział się Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich. Jak mówił, ustawa powinna jedynie tworzyć ramy, a samorząd decydować o sposobie realizacji tych zdań.

Tymczasem, jak podkreślił Porawski, w dziedzinie oświaty i polityki społecznej na powiaty nałożony został _ kaganiec _, poprzez doprecyzowanie szczegółów dot. realizacji zadań własnych w ustawie i rozporządzeniach.

_ - Ci, co stanowią prawo, powinni wreszcie uwierzyć, że sami damy sobie radę, a nie wydawać wytyczne w postaci rozporządzeń, które wiążą nam ręce _ - przekonywał Porawski.

Do przekształceń i lepszego zarządzania szpitalami powiatowymi zachęcał uczestników konferencji wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. _ - Jeśli ktoś wierzy w pomysły powrotu do budżetowej służby zdrowia, to chciałbym rozwiać te naiwności. Jesteście właścicielami swoich jednostek i musicie o nie dbać _ - mówił.

Wiceminister zastrzegł jednak, że resort nie chciałby, aby jakikolwiek szpital w związku z decyzją o przekształceniach został zlikwidowany. _ Jesteśmy gotowi do pomocy _ - deklarował.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister wskazuje winnych fali bezrobocia Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia w najbliższych miesiącach będzie rosła.
O pracę będzie jeszcze trudniej. Minister... Sytuacja na rynku pracy w 2013 roku może być trudniejsza niż w roku ubiegłym - oceniła w Sejmie wiceminister pracy Czesława Ostrowska.
Bardzo ważne dane z USA. Zaskoczenie? Stopa bezrobocia w USA w styczniu 2013 roku wyniosła 7,9 procent, wobec 7,8 procent w grudniu - podał amerykański Departament Pracy.
Tagi: bezrobocie w polsce, bezrobocie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz