Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Walka z dopalaczami. Komisja europejska chce zaostrzenia przepisów

0
Podziel się

Według unijnej komisarz sprawiedliwości dopalacze stosowane zamiast nielegalnych narkotyków, są coraz większym problemem w Europie i zagrażają przede wszystkim młodym ludziom.

Walka z dopalaczami. Komisja europejska chce zaostrzenia przepisów
(Reporter Poland)
bEiyHtZx

Komisja Europejska zaproponowała dziś przepisy, które mają umożliwić skuteczniejszą walkę z dopalaczami. Zgodnie z propozycją nowe substancje psychoaktywne będą mogły zostać wycofane z rynku w ciągu 10 miesięcy, a w poważnych przypadkach - natychmiast.

Według unijnej komisarz sprawiedliwości Viviane Reding dopalacze, czyli substancje psychoaktywne stosowane zamiast nielegalnych narkotyków, są coraz większym problemem w Europie i zagrażają przede wszystkim młodym ludziom.

_ To co wydaje się zabawne może być śmiertelnym zagrożeniem - powiedziała Reding na konferencji prasowej w Brukseli. - Chociaż substancje psychoaktywne są reklamowane jako +legalna alternatywa dla nielegalnych narkotyków+ są niebezpieczne dla zdrowia _.

bEiyHtZz

Komisarz dodała, że ponad 2 mln ludzi w Europie zażywa syntetyczne narkotyki, a w przypadku większości tych substancji nigdy nie badano, jak wpływają na organizm człowieka. Każdego tygodnia w krajach UE wykrywany jest przynajmniej jeden nowy rodzaj narkotyku syntetycznego, a w latach 2009-2012 ich liczba w UE potroiła się. Około 80 proc. tych substancji wykrywa się w więcej niż jednym kraju Unii.

Według badania Eurobarometru z 2011 roku 5 proc. młodych ludzi w UE zażyło taką substancję przynajmniej raz w życiu; najwięcej takich osób było w Irlandii - 16 proc., a także w Polsce, na Łotwie i w Wielkiej Brytanii - blisko 10 proc.

Reding oceniła, że obecny system wykrywania i zakazywania nowych narkotyków syntetycznych, ustanowiony w 2005 roku, nie jest dość skuteczny, by powstrzymać zalew szkodliwych substancji psychoaktywnych. Dlatego Komisja Europejska chce jego wzmocnienia i proponuje przyspieszenie procedury delegalizacji tych substancji.

Obecnie procedura taka zajmuje około dwóch lat. KE chce skrócić ten czas do 10 miesięcy. Po wykryciu nowej substancji psychoaktywnej Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) oceniać będzie, jak bardzo jest ona niebezpieczna. Jeśli stwierdzi, że narkotyk jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi, KE wprowadzi zakaz jego sprzedaży na rynku konsumenckim, a także ograniczy jego stosowanie dla celów przemysłowych, np. w przemyśle farmaceutycznym. Z kolei państwa członkowskie będą miały rok na wprowadzenie kar za obrót taką substancją, tak jak w przypadku nielegalnych narkotyków. W sytuacji, gdy nowa substancja psychoaktywna stanowi umiarkowane zagrożenie, KE ograniczy obrót na rynku konsumenckim, zaś w przypadku niskiego ryzyka - nie podejmie żadnych działań.

bEiyHtZF

Gdy eksperci EMCDDA oraz Europolu zaalarmują, że wykryta substancja psychoaktywna może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi, bo np. jest bardzo toksyczna albo ileś osób zmarło po jej zażyciu, KE będzie mogła wprowadzić natychmiast tymczasowe ograniczenia sprzedaży na rynku konsumenckim, obowiązujące przez rok.

Komisarz Reding powiedziała, że restrykcje będą dotyczyć też sprzedaży narkotyków syntetycznych przez internet. _ Sprzedaż internetowa musi być traktowana tak jak pozostałe kanały dystrybucji. To, co jest nielegalne poza internetem, pozostanie nielegalne także w sieci. Zgadzam się jednak, że będzie to trudne _ - przyznała.

Aby propozycja Komisji Europejskiej weszła w życie, musi zostać przyjęta przez Parlament Europejski i państwa członkowskie UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniec z dopalaczami z Czech. Chcą współpracy Czeski minister spraw wewnętrznych Jan Kubice zadeklarował konieczność rozszerzenia współpracy z Polską
Zatrucia dopalaczami. "Udajemy, że..." - _ Niestety problemy pozostały _- mówi Ryszard Kalisz z SLD.
Przemycali narkotyki na wielką skalę Werbowanie kurierów narkotykowych i organizowanie przemytu narkotyków - takie zarzuty postawiła Prokuratura Okręgowa w Warszawie dwóm mężczyznom.
bEiyHuaa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)