Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walka z Terroryzmem. Polska udziela politycznego poparcia akcji USA w Syrii

0
Podziel się:

- Polska udziela poparcia dla akcji USA o charakterze militarnym. Nasz wkład jest jednak wkładem poparcia politycznego - zadeklarował Komorowski.

Walka z Terroryzmem. Polska udziela politycznego poparcia akcji USA w Syrii
(Piotr Tracz/REPORTER)

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział wczoraj w Fort Bragg w USA, że Polska popiera akcję USA o charakterze militarnym w Syrii. Zapewnił jednak, że jest to poparcie polityczne i nie będą tam wysyłani polscy żołnierze.

_ To nie jest zaskoczenie, to było omawiane także na szczycie NATO w Newport. Stany Zjednoczone zapowiedziały swoją aktywność militarną, ograniczoną do sił powietrznych _ - mówił Komorowski polskim dziennikarzom w czasie pobytu w Fort Bragg w Karolinie Północnej, gdzie spotkał się z Dowództwem Operacji Specjalnych US Army.

Jak powiedział prezydent, podczas wrześniowego szczytu NATO w Walii padały deklaracje ze strony innych krajów członkowskich, w jaki sposób mogą udzielić wsparcia i czy tego wsparcia dla akcji w Syrii udzielą. _ Polska udziela poparcia dla akcji USA o charakterze militarnym. Nasz wkład jest jednak wkładem poparcia politycznego _ - deklarował Komorowski. Zapowiedział również, że Polska będzie angażować się m.in. w pomoc humanitarną. _ Ale tak jak USA zapowiedziały, że nie zamierzają wysyłać tam (do Syrii) żołnierzy, my też nie zamierzamy _ - oświadczył.

Prezydent przebywa w USA z kilkudniową wizytą. Fort Bragg, który otrzymał nazwę od nazwiska amerykańskiego generała Konfederacji z okresu wojny secesyjnej Braxtona Bragga, jest siedzibą m.in. amerykańskich sił powietrzno-desantowych i sił specjalnych. Jak tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami inspektor sił specjalnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Piotr Patalong, w Fort Bragg amerykańskie jednostki specjalne ćwiczą z jednostkami komandosów z Lublińca.

Żołnierze demonstrowali polskiemu prezydentowi akcję bezpośredniego ataku na obiekt m.in. w celu odbicia zakładników.

Komorowski pytany, czy problemy na Bliskim Wschodzie nie odsuwają na drugi plan m.in. sprawy kryzysu na Ukrainie, przyznał, że było to trochę widoczne na szczycie w Newport. _ Ale rolą Polski jest przypominanie prostego faktu, że NATO jako całość wraca do zasad wynikających z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego _ - powiedział prezydent. Art. 5 mówi o kolektywnej obronie. _ W pełni rozumiemy zasadę solidarnego działania, która może uwzględniać także inne obszary szczególnego zainteresowania NATO _ - dodał.

W trakcie wizyty w USA we wtorek wieczorem (czasu lokalnego) Anna i Bronisław Komorowscy wezmą udział w dorocznym przyjęciu wydawanym przez prezydenta USA dla uczestników sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

W nocy z poniedziałku na wtorek USA i ich sojusznicy rozpoczęli ataki lotnicze na pozycje dżihadystów w Syrii. Urzędnicy w Pentagonie poinformowali, że celem kampanii jest pozbawienie bojowników bezpiecznego schronienia, jakim cieszą się w Syrii.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)