Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walki w Sudanie. Szef brytyjskiego MSZ wzywa rodaków do wyjazdu

0
Podziel się:

Rzecznik rządu w Londynie poinformował, że dziś o stolicy Sudanu Południowego odleci trzeci w ostatnich dniach samolot, który zabierze przebywających tam jeszcze Brytyjczyków.

Walki w Sudanie. Szef brytyjskiego MSZ wzywa rodaków do wyjazdu
(U.S. Department of State/PD/wikimedia)

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague wezwał wczoraj swych rodaków do opuszczenia Sudanu Południowego, który znalazł się na krawędzi wojny domowej. Jednocześnie zaapelował on do władz w Dżubie o polityczne rozwiązanie konfliktu.

Rzecznik rządu w Londynie poinformował, że dziś o stolicy Sudanu Południowego odleci trzeci w ostatnich dniach samolot, który zabierze przebywających tam jeszcze Brytyjczyków. Dodał, że brytyjskie władze nie planują wysłania do Dżuby kolejnej maszyny.

W Sudanie Południowym wybuchły w ostatnim czasie nowe niepokoje. Po utrzymujących się kilka miesięcy napięciach wywołanych zdymisjonowaniem w lipcu przez prezydenta Salvę Kiira Mayardita wiceprezydenta Rieka Machara, tydzień temu w pobliżu stolicy wybuchły walki. Według Kiira, w najnowszych incydentach stroną atakującą były oddziały wierne Macharowi.

W starciach między rywalizującymi frakcjami armii zginęło co najmniej 500 osób, a 800 zostało rannych. Od 15 tys. do 20 tys. osób schroniło się w bazach ONZ w Dżubie.

Unia Afrykańska wysłała do Dżuby misję pokojową, złożoną z kilku ministrów państw Afryki Wschodniej. Według ONZ, obecnie istnieje _ ekstremalnie wysokie _ ryzyko wybuchu w Sudanie Południowym konfliktu etnicznego.

Liczący 11 mln mieszkańców kraj, który w 2011 roku uzyskał niepodległość, jest bardzo zróżnicowany etnicznie, jednocześnie bardzo zasobny w ropę naftową.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)