Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walki w Sudanie. Tłum zaatakował bazę ONZ

0
Podziel się:

Od wczoraj w Sudanie toczy się walka o miasto Bor, stolicę Jonglei, które najpierw opanowali żołnierze z ludu Nuerów, wierni byłemu wiceprezydentowi Riekowi Macharowi, który również jest Nuerem.

Walki w Sudanie. Tłum zaatakował bazę ONZ
(Radio Nederland Wereldomroep/CC/Flickr)
bEEHvIdh

Tłum zaatakował dziś w Sudanie Płd. bazę misji pokojowej ONZ w pogoni za ludźmi, którzy znaleźli tam schronienie - poinformował rzecznik ONZ Farhan Haq. Wywiązały się walki o miasto Bor, na północ od Dżuby - podał rzecznik południowosudańskiego rządu.

Farhan Haq powiedział, że najprawdopodobniej podczas ataku młodych członków ludu Nuerów na bazę ONZ w stanie Jonglei (środkowy zachód Sudanu Płd.) zginęli ludzie, ale na razie nie wiadomo, ile jest ofiar.

Od środy toczy się walka o miasto Bor, stolicę Jonglei, które najpierw opanowali żołnierze z ludu Nuerów, wierni byłemu wiceprezydentowi Riekowi Macharowi, który również jest Nuerem. Siły rządowe, lojalne wobec prezydenta Salvy Kiira Mayardita, pochodzącego z plemienia Dinka, próbują odbić Bor.

bEEHvIdj

Zespół negocjatorów z Unii Afrykańskiej rozpoczął w czwartek od rozmów z prezydentem Kiirem mediacje, które mają doprowadzić do pogodzenia walczących stron - poinformował rzecznik południowokoreańskiego rządu Ateny Wek Ateny.

Wcześniej w starciach między robotnikami na polach naftowych zginęło co najmniej 16 osób. Produkcja ropy nie została przerwana.

Walki w Sudanie Południowym wybuchły w niedzielę po utrzymujących się przez kilka miesięcy napięciach, wywołanych zdymisjonowaniem w lipcu przez Kiira wiceprezydenta Machara. Według Kiira w najnowszych incydentach stroną atakującą były oddziały wierne Macharowi.

W starciach między rywalizującymi frakcjami armii zginęło ponad 500 osób, a 800 zostało rannych. Około 20 tys. ludzi schroniło się w bazach ONZ w Dżubie. Farhan Haq powiedział jednak, że siły pokojowe ONZ nie będą interweniować.

bEEHvIdp

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/61/m276029.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/walki;w;sudanie;poludniowym;pochlonely;nawet;500;ofiar,55,0,1444407.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Setki ofiar po starciach w Sudanie
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/90/m206938.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/atak;dronow;w;pakistanie;onz;wzywa;usa;do;ujawnienia;liczby;ofiar,147,0,1404307.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) ONZ do USA: ujawnijcie liczbę ofiar
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/102/m281446.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wojna;w;syrii;27;zabitych;podczas;walk;o;pozycje;obrony;przeciwlotniczej,200,0,1404360.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) 27 żołnierzy nie żyje. Krwawe walki w Syrii
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/44/m272428.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zaskakujace;zachowanie;prezydenta;sudanu,129,0,1383297.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zaskakujące zachowanie prezydenta Sudanu
bEEHvIdK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)